אפר' 19 2016

כנופיות עבריינים כבשו את מגרשי הספורט!

מאת: admin בשעה 18:18 נושאים: כללי

ב-1968 שיחקתי בהפועל ת"א. המגרשים היו פתוחים, כבר אז היו יותר מדי מתאזרחים, ואת הדאבל לקחנו על משטח עץ בבלומפילד. האוהדים עודדו, לפעמים קיללו, אבל הייתה אווירה של ספורט. זו הייתה אולי הקבוצה הכי טובה של הפועל ת"א בכל הזמנים.

ב-1984 אימנתי את הפועל חולון. תשעה ישראלים, חלקם שחקני נוער. זר אחד, מייקל קרטר,  הפך תוך שנה ליותר ישראלי מישראלי. האולם היה מלא לפעמים באימונים. נוער שהיה מסיים  פעולות ב"נוער העובד"  ו"שומר הצעיר", מגיע בהמוניו ודופק על הפחים. למרות שחלקם היום מנהלים, אנשי עסקים ותקשורת מובילים, הם ידעו גם לקלל, אבל לא הייתה אלימות. זו הייתה אולי הקבוצה הכי טובה של הפועל חולון בכל הזמנים.

שלשום ראיתי את הפועל ת"א נגד חולון והזדעזעתי. מלחמת כנופיות. לשתי הקבוצות יש באמת אלפי אוהדים נפלאים, את חלקם אני מכיר אישית. לצערי רובם נשארים בבית לראות  בטלוויזיה איך חבורת אנרכיסטים הורסת מסורת ועבודה של עשרות שנים. אל תצפו מאוהדים נורמטיביים שיחנכו מתפרעים, שבאים למגרש כדי להיכנס חזיתית בשוטרים.

המשטרה אינה טלית שכולה תכלת, אבל איך הגיעו לאולמות הכדורסל אנשים מגעילים חובשי כובעי מצחייה עבריינים עלאק? חלקם הסירו את החולצות האדומות, וחשפו חולצות שחורות עם כיתוב כלשהו נגד אלימות. הם הגיעו מוכנים לקרב. נער בן 14 עומד במרחק מטר משוטרים, ומסמן להם שוב ושוב שיקפצו לו. כל הכבוד להוריו, אחלה חינוך. מעניין איך הטינופון מתנהג למורים שלו?

*

אם נייט רובינסון היה רגוע, כנראה שהיה משחק בליגה אחרת. אין בעיה להביא כל אדם לסף שבירה, כולל את העיתונאים והשדרים שמטיפים לשחקנים ולמאמנים לא להגיב, במקום לטפל בבעיה האמיתית. מי שייחס את התפרעות אוהדי חולון לאצבע המשולשת של רובינסון, לא נתן לעובדות לקלקל לו את הסיפור. הוא לא התגרה באוהדי חולון שחיכו לו בירידה לחדרי ההלבשה, אלא הגיב רק כשהיה עמוק במנהרה. ראו אותו מקסימום עשרה אוהדים שקיללו, והתגובה שלו לא גרמה להתפרעות אוהדי חולון שאירעה רבע שעה קודם.

חובה לגנות את ההתנהגות של רובינסון בכל גנאי, אבל נדמה לי שקצת התבלבלנו. אני לא סנגורם של שחקנים ומאמנים שמאבדים את העשתונות, אבל להבדיל מכמה מטיפי מוסר, אני הייתי שם. אני יודע איך מרגיש שחקן או מאמן, שמקללים אותו שעה וחצי ללא הפסקה, בלי קשר למה שקורה על כר הדשא או על הפרקט. זה מוציא מריכוז, פוגע במשחק, ואין לזה שום קשר לחופש הביטוי.

על הפרקט ב"היכל שלמה" הסתובבה בחורה שלבשה ווסט "תקשורת", הסתערה על השוטרים וניסתה לחלץ מידיהם אוהד הפועל ת"א שנעצר. מנהלת הליגה חייבת לברר את זהותה, ואם הייתה בתפקיד לשלול ממנה את זכות הכניסה למגרשים לצמיתות.

שחקן מקדיש את כל חייו לאימונים, נפצע, עובר משברים. כשנותנים לו סוף-סוף לשחק,  מתייצבים כמה פרחחים ליד האוזן שלו, מאחלים להוריו מחלות קשות, לעצמו מוות בייסורים ומוציאים אותו משיווי המשקל. היה אחלה כדורסל בין הפועל ת"א לחולון, ועל מה אנחנו מדברים? על כמה עשרות נערים שהגיעו למלחמה עם המשטרה.

חבורת אנרכיסטיים מצאה דרך נהדרת להופיע בפריים טיים בשידורים ישירים. מפרקים כסאות, זורקים אותם על השוטרים, מרביצים וחוטפים מכות, והולכים הביתה לצפות בעצמם בשידורים חוזרים בלופ בחדשות הספורט. מטר של כסאות על שוטרים מביא גם אחלה רייטינג למהדורת החדשות. Win-win.

הנזק האמיתי שגורמים כמה עשרות בריונים, הוא עשרות אלפי אוהדי ספורט אמיתיים שנשארים בבית. כשהצליחו להוציא את יוסי בניון מכליו, גינינו את יוסי. כשהוציאו את מהראן ראדי  וטאלב טואטחה מכליהם, גמגמנו משהו נגד הגזענות אבל השחקנים הם שנענשו. ירדו לחייו של אלי כהן (במשחק שהפועל חיפה ניצחה!), וגינינו אותו כשסימן בירידה מהמגרש לאוהדים שהם אפסים.

השחקנים באמת ראויים לגנאי, אבל התבלבלנו. הקורבן שמגיב הפך לאשם, והתוקף הפך לקורבן. אם שחקנים ומאמנים, במקום להתרכז במשחק, מגיעים במטרה להתגונן מפני אוהדים מקללים, צריך לסגור את הספורט. 25,000 איש לא קנו מנויים בשביל לראות 50 פרחחים מקללים, אלא את יוסי בניון משחק. שחקנים צריכים להתעלם ולהבליג, אבל במקום לתת להם עצות צריך להמציא סעיפים בחוק ובתקנון ההתאחדות, שיאפשרו להעיף את החוליגנים מהמגרשים.

עדיין אין תגובות

כתובת טרקבק | RSS תגובות

השארת תגובות