אפר' 30 2013

מליניאק על אבנר קופל: קהו חושיו

הכותרת: קהו חושיו

סיכום חלקי של התפטרות אבנר קופל: המינוי שלו היה ביזיון, ההתפטרות היא הזדמנות. אני לא יודע מהן הסיבות האישיות, מקווה שבריאותו טובה. הסיבה האמיתית  קשורה, לדעתי, להליכים המשפטיים שקופל עובר בעסקיו, ועלולים להביא אותו להתפטרות שתבזה את איגוד הכדורסל. ימים, שבועות או חודשים יגידו.

מי שמתלונן שהוא נדרש לשתי חתימות על כל פעולה שהוא מבצע, לא מבין איך מתנהל מוסד ציבורי. על אדם עם רקע בעייתי כשלו, חובה לפקח בשבע עיניים. יושב ראש לא אמור לעסוק בשיפוצים, אלא להעביר החלטה, לאשר תקציב, לדאוג שלא יהיו העדפות של מקורבים במכרז, להביא את ההצעות לאישור, לפקח על ביצוע ללא חריגות. מה כל-כך מסובך?

יו"ר לא מתקשר בעצמו לספקים, בטח לא למקורבים שלו, ולא מוציא כספים ללא אישור מראש. ראשי מוסדות הספורט לא קולטים שמגבלות אתיות חלות עליהם. ביקורת דומה הייתה נגד אבי לוזון, על המינוי של גיא לוזון למאמן הנבחרת הצעירה. אם חברי נשיאות האיגוד היו חותמת גומי להחלטות שקופל קיבל ללא ידיעתם, הם היו עלולים להסתבך בעצמם. אם היועץ המשפטי של איגוד הכדורסל נרתם למאמץ למנוע מצביקה שרף להתמודד מול קופל, כפי שצביקה טוען, צריך לברר איזה אינטרס היה לאיגוד הכדורסל שלא תהיה התמודדות בין קופל לשרף?

האופוזיציה שמה עין על קופל, וזה ייזקף לזכותה. כי הממצאים שעולים לכאורה מטיוטת דו"ח המבקר הם חמורות. לא נעים שחומרים מודלפים, אבל רק מי שיש לו מה להסתיר מודאג מהדלפות. קופל התמנה לתפקידו בתמיכת נציגי כל מרכזי הספורט, והיה לו רוב מוחלט בנשיאות. השאלה: למה זה התהפך, לא צריכה להיות מופנית לשמעון מזרחי ולמרכז הפועל, אלא קופל צריך לשאול את עצמו. כנראה שהוא חשב בטעות שהוא קיבל מנדט לעשות באיגוד ככל העולה ברוחו. אם לשמעון מזרחי יש חשבון עם קופל בגלל הפיינל פור, למה הוא תמך בבחירה שלו מלכתחילה? אם חברי הנשיאות היו ממשיכים להיות חותמת גומי להחלטות שקופל קיבל ללא ידיעתם, הם היו עלולים להסתבך בעצמם.

קופל גייס, לטענתו, שני מיליון שקלים. גם אם זה נכון, זה לא מעניק לו זכות לעשות בכסף כראות עיניו. אולי במנהלת הליגה היה מקובל לתת לו אישורים בדיעבד להוצאות.  למשל,  בפרשת השימוש במסכי לדים של המנהלת,  שמיועדים להקרנת פרסומות במשחקים, ונעשה בהם שימוש בחתונת בתו. הספירה לאחור לסיום כהונתו החלה ביום  הראשון שנכנס לאיגוד הכדורסל כמו פיל לחנות חרסינה.

כנראה שקופל רגיל לחיות ברמה אחרת של הוצאות, ומאות שקלים לכיבוד וארוחות  נראים בעיניו סבירים. יתכן שאמיר שלח גבה עבור עיצוב הפנים סכום נמוך ממה שהוא נוהג לגבות, אבל זה עדיין יכול להיות סכום גבוה משמעותית ממה שאחרים גובים.

מה שהפיל את קופל כצפוי, מוקדם מהצפוי, זו גישת "אני ואפסי עוד". זה מחזיר אותי לשנות ה-70, כאשר ועדה בראשות שופט בית המשפט העליון משה עציוני בדקה שחיתויות בכדורגל, וקבעה לגבי סגן היו"ר עזריקם מילצ'ן: קהו חושיו. זה בדיוק מה שקרה לקופל. ואם אתם מודאגים שמעכשיו יהיה משעמם, אפשר להירגע. קורבן הבגידה מבטיח לחזור בקרוב להטיף מוסר, לאלו שינסו לתקן את הנזקים שהוא השאיר.

גילוי נאות: אבנר קופל הגיש נגדי לאחרונה תביעת לשון הרע.

תגובה אחת

תגובה אחת לפוסט “מליניאק על אבנר קופל: קהו חושיו”

  1. אליזבט רימיניבתאריך 03 מאי 2013 בשעה 18:06

    האבחון שלך לגבי קופל נכון ומדויק, ולא רק לגבי האיגוד. ישר כוח על עמידתך על משמר היושר והצדק.

כתובת טרקבק | RSS תגובות

השארת תגובות