ינו' 08 2013

אריה מליניאק על פרישתו של יו"ר הועד האולימפי

קצת פתטי לזנב ביו"ר הועד האולימפי, צבי ורשביאק, לאחר שהחליט כבר ללכת הביתה. אבל מאחר שאלוף הספינים והקומבינות לקח לעצמו שעה ורבע לפאר את הישגיו, חובה  עליי לאזן את הדברים ולהציע גם כמה מסקנות אופרטיביות, כדי שלא נקבל מחר עוד ורשביאק במהדורה חדשה.
בעידן שבו הסקופ מחזיק בערך שתי דקות, כוחה של התקשורת הוא בקביעת סדר יום והתמדה. אני גאה בתרומה שיש לי לסיום כהונתו של ורשביאק. אנחנו פה להמשיך לגלות ולחשוף, כדי שהעסקנות לא תכלה את הספורט.
צדק ורשביאק כשטען שגם אם היינו מביאים מדליה מלונדון, זה לא היה משנה את העובדה, שבישראל אין ספורט. הוא רק שכח לציין שהאחראי למחדל זה הוא עצמו. גלוי וידוע שפחות ופחות בני נוער עוסקים בספורט, הענפים הקטנים והפריפריה מקופחים כמו ביתר התחומים, מלכת הספורט, האתלטיקה, נראית כמו לכלוכית, אלוף ישראל במרתון משמש סדרן במגרשי כדורסל, ספורטאים אולימפיים פורשים אחרי 10 שנות פעילות ללא פנסיה ובמגרשים רצים שחקנים זרים שמקבלים מהמדינה מאות אלפי שקלים פטורים ממס הכנסה.
נבחרות צריכות לקבץ נדבות כדי לנסוע לתחרויות, ובהדר יוסף עומד מוזיאון שתפעולו והחזקתו בולעים חלק מתקציב הספורט. עד כדי כך חמורים הדברים, שמועצת ההימורים איימה לסגור ל-ועד האולימפי את הברז, אם כספים שמיועדים לספורטאים יעוכבו כדי לממן את המוזיאון והחוויה האולימפית.
ובראש הפירמידה הרקובה עומד צבי ורשביאק, שאחראי לחלק גדול מהעיוות הזה. הוא מתערב בנעשה בכל מינוי של עסקן זוטר, בקבוצות, באיגודים, ב-ועדות. אריה זייף כבר ראה את עצמו יו"ר ההתאחדות לכדורגל, עד ש-ורשביאק התערב והיטה את הכף לטובת אבי לוזון. אבל אפילו לוזון הבין שאדם ברמה מקצועית ומוסרית נמוכה כל כך כ-ורשביאק, לא יכול להמשיך בתפקידו. את הפוטש שהביא את אבנר קופל לראשות איגוד הכדורסל במקומו של שי שני, ארגנו אמנם אנשי הפועל, אבל ההדחה לא הייתה יוצאת לפועל בלי שיתוף פעולה מלא מצד ורשביאק ושמעון מזרחי ממכבי.
לאיש יש עור פיל. נזק מאות מיליוני שקלים שגרם ל"תנובה", והרשעה במסגרת עסקת טיעון, לא הפריעו לו להמשיך בעסקנות כאילו כלום. את ההזדמנות לפרוש בכבוד אחרי בייג'ין הוא החמיץ, כי דיקטטור לא מוותר על כסאו בהתנדבות. כשהודח ממועצת ההימורים אחרי שהתגלה שקיבל מאות אלפי שקלים כמנהל פרויקט הקמת אצטדיון כדורגל בנס ציונה, כדי לגייס מיליונים למימון הפרויקט מקרן המתקנים בה היה חבר, הוא ניסה למנות את אחיו רענן במקומו. בזמן שהתברר ערעורו לבית המשפט העליון, מנע מהועד האולימפי למנות לו מחלhף, והותיר אותו ללא ייצוג במועצת ההימורים, כדי לא לפגוע בסיכויי הערעור שלו. הוא הפסיד בערעור, הועד האולימפי הפסיד כסף.
כשאיגוד הג'ודו, מענפי הדגל של הספורט בישראל, היה קרוב לקריסה, ורשביאק  המשיך לתת גיבוי לאדי קואז. רק התערבות רשם העמותות שלחה את קואז הביתה והצילה את הג'ודו מפשיטת רגל. את זה לא שמעתם במסיבת העיתונאים של ורשביאק, כי הדאגה הגדולה שלו היא לא קידום הספורט, אלא הרוב שיהיה למרכז מכבי בהצבעות.
נאמנות לצבי ורשביאק הייתה השיקול הראשון במינוי אנשים לתפקידים בכירים. הוא מספר שגייס כספים. זה נכון פה ושם, אבל האמת שמיליארדר בשם סידני פרנק תרם 80 מיליון שקלים להכנות של ספורטאי ישראל למשחקים האולימפיים, וזה נפל במקרה במשמרת של ורשביאק.
המשמרת הייתה ארוכה מדיי. אסור להחמיץ את ההזדמנות לשינוי. מי שייבחר חייב להוכיח שעידן חדש החל. ההצמדות לכסא היא אם כל חטאת. השררה מעבירה אנשים על דעתם. לא יתכן שיו"ר ארגון ציבורי יחליט בעצמו מתי יסיים את תפקידו. נשיא ארצות הברית מוגבל לשתי קדנציות, ואילו יו"ר הועד האולימפי מחליט בעצמו מתי ייצא לפנסיה.
בעיית הבעיות של הספורט בישראל הם מרכזי הספורט. שום מדינה בעולם לא אימצה את המודל הכושל הזה, כי בישראל הספורט מנוהל בידי אנשים שמערכת השיקולים שלהם מעוותת. אנשים טובים מדירים רגליהם מניהול הספורט. אני נפגש עם מנהלים ואנשי עסקים לאקדמיה שהיו שמחים לתרום מזמנם ויכולותיהם לספורט, אבל העסקנות הירודה מרתיעה אותם. אדם רציני לא יבזבז את זמנו, בשביל להרים ידו בהצבעות לפי הוראות מרכז הפועל או אליצור.
מאות אלפי אנשים עוסקים בשנים האחרונות בריצה, שחייה, הליכה ורכיבה על אופניים, מבלי שהמדינה תשקיע בזה שקל. זה קורה כי אין בספורט עממי פוליטיקה של מרכזי הספורט. קבוצות ליגת-על מזמן לא סופרות את מרכזי הפועל, מכבי ובית"ר, וגם בפריפריה אין כבר צורך במרכזים. מי שרוצה להקים קבוצה בטבריה או בדימונה, צריך לקבל כסף ישירות מהטוטו, מהעירייה ומהמדינה. יש היום אצטדיוני כדורגל נהדרים, אבל הקהל עדיין לא מגיע בהמוניו. רק ניהול נקי ימשוך אנשים טובים וכספים גדולים לספורט.
עשר ההחלטות שצריך לאמץ מיד:
1. לא יכהן אדם בהנהלת מוסד ספורט יותר משתי קדנציות.
2. לא יכהן אדם ביותר ממוסד ספורט אחד.
3. לא יתמנה אדם להנהלת איגוד  ספורט, לפני שעבר סינון של ועדה שמאשרת דירקטורים לחברות ציבוריות.
4. שליש מחברי הנהלת כל מוסד ספורט חייבים להיות דירקטורים חיצוניים מן הציבור.
5. במליאת הועד האולימפי יהיו מיוצגים נציגי הענפים האולימפיים, הספורטאים, המאמנים ונציגי ציבור. כיום 24 מתוך 31 הם נציגי מרכזי הפועל, מכבי, אליצור ובית"ר, במסווה של נציגי מוסדות ספורט. לכן כעשרה מהם לא השתתפו בשום ישיבה בארבע הנשים האחרונות, חוץ מהבחירות להנהלה.
6. הפוקוס יהיה מעתה על הספורטאי, המאמן, המורה והתלמיד. האימון יוכר כמקצוע מועדף, ומאמנים יחויבו לעבור השתלמויות.
7. המאבקים בין הועד האולימפי למשרד הספורט חייב להיפסק.
8. הספורט המקצועני חייב להיות מופרד מהחובבני. ליגת על בכדורגל היא לא אופציה, אלא הכרח, ואבנר קופל לא ימשיך להתערב בליגת-על בכדורסל כ"רגולטור".
9. הספורט לא קיים בכלל במערכת הבחירות. ראש הממשלה חייב לכפות על משרדי החינוך והספורט לפעול במשותף, כדי שבתי הספר יפעילו מיליון תלמידים, ויהוו חממה לאיתור וטיפוח ספורטאים מוכשרים.
10. רק אחרי שזה יקרה, המדינה חייבת להגדיל את תקציב הספורט. זה ישפיע לטווח ארוך על בריאות הציבור, הורדת האלימות, חינוך הנוער לערכים, קליטת עלייה, עלייה בגיוס לשירות צבאי, חינוך למצוינות ותרומה לקהילה.
לראשונה מזה 20 שנה, יעמוד בראש הועד האולימפי הישראלי אדם נקי כפיים, לשם שינוי. אבל ספק אם הרקורד המפואר של יהודה מעיין כשייט אולימפי, מאמן ויו"ר איגוד שהביא מדליות אולימפיות, יספיק בשביל לעבור את המסננת של עופר עיני. זאב בילסקי שהיה אחד מראשי הערים המצוינים, שחקן כדורסל בעברו, שקידם את הספורט ברעננה ועמד בראש הסוכנות היהודית, לא ייבחר כנראה כי הוא שייך למפלגה הלא נכונה. את יגאל כרמי אני לא מכיר, אבל מספרים לי שהוא אדם מצוין ואיש עסקים מצליח. זה נהדר, אבל הוא בא ממרכז מכבי, וימשיך לדאוג לאלו ששלחו אותו. עד סוף-סוף הסתיימה הקדנציה של ורשביאק, האם הוא עכשיו ימשיך לנהל את הועד האולימפי בשלט רחוק ממשרדו בכפר המכביה? זו הבחירה שלנו, הסתדרות או מרכז מכבי? האם הזדמנות חד פעמית לנקות את האורוות משיקולים ואינטרסים של מרכזי הספורט תוחמץ, ושוב נשקע במדמנת המרכזים?
לתגובות: arie@maliniak.co.il

עדיין אין תגובות

כתובת טרקבק | RSS תגובות

השארת תגובות