דצמ' 04 2012

גיא פניני – פרובוקטור גדול, שחקן קטן

איש לא הופתע מהקללות והנאצות שהשמיע גיא פניני באוזני יונתן שולדברנד בדרבי שלשום. פניני הוא שור מועד, עם רקורד מוכח של התנהלות מחליאה, והוא לא צריך סיבה מיוחדת להעליב או לפרק שחקן יריב. כששיחק בירושלים הוא כמעט גמר לליאור אליהו את הקריירה, כשהעיף אותו לשלטי הפרסומת. זו דרך חיים. זה מה שהוא יודע.

שנים אני מגנה את ההתנהלות המלוכלכת והמסוכנת של פניני. העונה החלטתי לא התייחס אליו לטוב ולא לרע. טעיתי. יש תופעות שאסור להפסיק לגנות ולהוקיע עד שייפסקו. אתמול חזר ה"טראש-טוק" (דיבור זבל) לאופנה. נכון שיש "טראש-טוק" בספורט, אבל מה שעושה פניני זה משהו אחר. "טראש טוק" זה דיבור מעצבן, שנועד להוציא את היריב מאיפוס. לפעמים הדברים נאמרים אפילו בחצי חיוך. הדיבור של פניני, וגם המשחק המסוכן שלו, נועדו לפגוע. מנטאלית ופיזית. פניני לוקח את ה"טראש-טוק" למקום מלוכלך. מעליב. לפגוע סתם כך. פשוט אין לו משהו אחר להציע.

בשלבים הראשונים של הקריירה אפשר לקבל משחק פרוע. שחקן צעיר שנלחם על עתידו, מוכן לעשות כמעט הכל. כמעט. פניני מוכן לעשות הכל. הבעיה שכאשר השחקן מתבגר ומתקדם, הוא כבר לא זקוק לשטיקים ולטריקים המלוכלכים, אבל את ההרגלים קשה לשנות. לפניני הייתה עונה טובה, כשהוא נקלע להרכב לצד ג'רמי פרגו ודורון פרקינס, שכיווצו בשבילו את ההגנות. ההגנות עדיין לא ספרו אותו, ופניני צלף חופשי מהפינות. בשתי העונות האחרונות אין מי שיכווץ בשבילו את ההגנה, אין לו זמן לכוון ולזרוק בנחת והקליעה שלו בירידה. ומאחר שסלים הפכו נדירים, פניני מנפנף אחרי כל סל בידיים כאילו הבקיע שער. אליהו, אוחיון וסמית קולעים בצרורות, וחוזרים להגנה בשקט. פניני קולע פעם ברבע ומנפנף לשער 11.

אפשר להביט על המגבלות של גיא פניני דווקא בצד החיובי. שחקן שהוא לא אתלט, ריבאונדר חלש, מוסר בינוני, מוביל כדור גרוע, ועם המגבלות הללו הגיע להיות קפטן מכבי ת"א. אם לבן שלכם אין כשרון לכדורסל, אל תתייאשו. אם פניני שחקן במכבי ת"א, כל אחד יכול. במשחקים אפשר לראות ילדים מסתובבים ביציעי "נוקיה" לבושים בחולצה מספר 10. כולם רוצים להיות קפטן מכבי ת"א. ילדים, מודל החיקוי שלכם עשה קריירה מלכלוך ופרובוקציות. אתם לא רוצים להיות גיא פניני.

רלף קליין, טל ברודי, מיקי ברקוביץ', לו סילבר, דורון ג'מצ'י, נדב הנפלד, גור שלף, דריק שארפ וטל בורשטיין היו קפטנים במכבי ת"א. דמויות. ספורטאים. מה עושה פניני בחבורה הזאת? למרות שהמצוקה מובנת, זה עלבון למורשת המועדון. נכון ששחקן זר לא בא בחשבון לקפטן, לליאור אליהו אין את הכריזמה, יוגב אוחיון לא רצה בקיץ האחרון לשחק במכבי ת"א וטל בורשטיין נפצע ופרש. הסיבה היחידה לתת לאדם כמו פניני להיות קפטן מכבי ת"א, היא שהוא מדבר עברית ויכול להתראיין אחרי משחק. מישהו זוכר משהו מעניין שהוא אמר השנה?

גם אם יש בין אוהדי מכבי ת"א מי שמוכנים להשלים עם הפרובוקציות והמשחק המלוכלך שלו, רק כי פניני לובש את הגופייה בצבע הנכון, אני לא מסוגל לסבול את  זה. גיניתי את ההתנהגות שלו גם כששיחק בנבחרת ישראל והקורבנות היו ספרדים, איטלקים וצרפתים. לא מדובשו ולא מעוקצו. זה אנטי ספורט.

בדרבי הזה היה חם בטריבונות, אבל במגרש היו פערי איכות הכי גדולים שזכורים לי בין הקבוצות. לא הייתה סיבה למתח ספורטיבי. גם אין יריבות. בעצמי העליתי את עניין הקללות והנאצות של אוהדי הפועל לרגב פנאן. מכבי ת"א ליבו את האש, כאילו שהאוהדים שלהם הם מקהלת נערי כנסיה. שחקנים הם בני אדם. יש ביניהם שהמהומה סביב עוברת מנגד, יש שחקנים שרותמים את האמוציות לשחק חזק ולתת בראש, ויש שמנתבים את האמוציות ללכלוך. כל אחד במה שהוא טוב. אני לא מדמיין את ליאור אליהו או יוגב אוחיון מטנפים כך את הפה על שחקן יריב, ועוד ללא סיבה.

פרובוקטור מקצועי צריך לקחת בחשבון את מיקום מצלמות הטלוויזיה והשופטים, כי הוא מסומן מזמן.  אם אתה יודע שעוקבים אחריך, תזהר. ועוד טעות של פרובוקטור מתחיל: לא עולים למשחק בלי סקאוטינג. תבדוק עם מי אתה הולך להתעסק. תוכנית המשחק הייתה כמעט מושלמת. פניני פשוט בחר בקורבן הלא נכון, אולי היחיד בליגה שמסוגל לספוג ולהבליג.

לפניני אין שום חשבון עם יונתן שולדברנד. הוא לא מכיר אותו. ספק אם היה מחליף איתו מילה אילו נפגשו ברחוב. הוא לא יכול לטעון שיונתן התגרה בו לפני או במהלך המשחק. להיפך, למרות הפרובוקציה יונתן לא יצא משלוותו. שולדברנד לא מדבר ולא מלכלך. הוא גדל בבית טוב. אני מכיר את אימו בלה ואת אביו לורנס מהתקופה ששיחק  בהפועל רמת גן. אדם חביב, אדיב, ספורטאי. בית תרבותי.

דיברתי היום עם כמה אנשי מקצוע, וניסינו להבין מה הייתה התכלית של ההתגרות הזאת. מה רצה גיא פניני להשיג בנאצות בלתי פוסקות באוזן של שחקן יריב. שולדברנד הוא לא שחקן מפתח בהפועל ת"א. נטרול שלו לא היה ממוטט את הקבוצה ומכבי כבר הובילה ב-15 הפרש. הפרובוקציה נועדה רק למטרה אחת: להוציא את שולדברנד מכליו, כדי שיעיף לפניני סטירה או בעיטה. פניני היה עושה את אחת ההצגות בהן הוא מתמחה, ולא צריך דמיון פרוע להבין מה היה קורה ביציעים, אילו פניני היה שוכב על הפרקט כאילו דרסה אותו רכבת, ו-11,000 אוהדים משתוללים סביב.

הנהלת מכבי ת"א יצאה רע מאוד כששתקה, והתפתלה וגררה את ההחלטה שלה עד הערב. בסופו של דבר לא הייתה לה ברירה. מי שדרש למצות את הדין עם אוהדי הפועל, לא יכול להתעלם מהתנהגות מבישה של הקפטן שלו. ההוכחות היו חותכות. מריחה הייתה עלולה לגרום לאוהדים לצאת נגד המועדון, וזה נזק שהיה מסתכם בהרבה יותר מ-100,000 שקלים, שזה בערך מה שמקבל שחקן בחודש. יפה שהכסף ייתרם למטרות ראויות. לא בטוח שהשיעור נלמד.

4 תגובות

4 תגובות לפוסט “גיא פניני – פרובוקטור גדול, שחקן קטן”

 1. דודבתאריך 04 דצמ' 2012 בשעה 20:31

  אריה שלום,
  לשאלתך אם מישהו זוכר משהו מעניין שגיא פניני אמר השנה יש לי תשובה נחרצת שתוכל למצוא בכתבה הבאה:
  http://sports.walla.co.il/?w=/151/2592222
  להלן שני הציטוטים הספציפיים שאני זוכר ואליהם אני מתייחס:
  על האפשרות שהקהל יתפרע וישיר קללות ונאצות אמר פניני: "אנחנו באים לנצח, ולשחק כדורסל. ברור שאנו לא רוצים את כל השירים והדברים האלה. זה לא המקום ולא מתאים. אני לא נאיבי ויודע שיהיו קללות. אני מודע ליריבות, אבל יש גבול בין מה שלגיטימי ומה שלא לגיטימי".
  "בסופו של דבר, מקצועית, צריך לבוא ולנצח על הפרקט, לעשות את הדברים הרגילים שאנו עושים, להתנתק מכל האווירה ואווירת המסיבה",
  ואני תוהה למה התכוון מר פניני באומרו "לעשות את הדברים הרגילים שאנו עושים"…
  דוד

 2. אפיבתאריך 04 דצמ' 2012 בשעה 22:34

  מסכים עם הכל, מליניאק. רק על דבר אחד איש לא חשב. הרגע שבו פניני אומר את הדברים נקלט בעדשת המצלמה. אפילו בקלוז-אפ, כזה שניתן לקרוא תנועות שפתיים. כולם ראו, כולם הבינו, פניני לא הבחין שצולם, גם שולדברנד לא. הקרדיט כאן הוא גם לצלם שידע להתמקד, וגם לבמאי שבחר להראות את הסצינה. רק תחשוב מה היה קורה אילו העניין לא היה מצולם בכלל. שולדברנד: "פניני קרא לי נאצי". פניני:"לא היו דברים מעולם. זה הוא שהתגרה בי כל המשחק". ועכשיו תנו לקורא לשפוט, לך תדע מה באמת היה שם. העניין היה עובר כאילו כלום.
  כל ההתנצלות של פניני, הדמעות, החרטה, הבושה מול משפחתו שנספתה בשואה – הכל בגלל ה-VTR הזה. כי אם הקטע לא היה משודר, פניני בחיים לא היה חושב להתנצל, או לחשוב שהוא "נסחף או נגרר לכיוונים רעים". כמו שכתבת, זה דרך חיים, זה מה שהוא יודע.

 3. בניבתאריך 04 דצמ' 2012 בשעה 23:36

  ערב טוב מליניאק!קראתי בעיון רב את מה שכתבתה, כאחד שקורא כמעט כל כתבה שלך, ושומע בקשב רב את כל מה שאתה משמיע בתקשורת,כל מילה שלך היא בול. אני בן 47 וראיתי כבר המון דרבים, גם בכדורגל ,וגם בכדורסל.אתה בטח יודע הרבה יותר טוב ממני מה קורה שם במכבי ובכדורסל בכלל.הם מרשים לעצמם להגיד הכל ,ולעשות מה שהם רוצים לאורך שנים,וגם לשפוט את עצמם ,ולהגיד אחר כך שהם התחילו,כמו שהחוצפן פניני אמר על שולדברנד שהוא גם זרק לו כמה מילים לא יפות ,אז הוא נאלץ להגיב, הוא גם שקרן!! אם נלך אחורה בשנים אז נזכר במיקרה נחמיאס שאולסי וארל רצו אחריו,אז גם נחמיאס התחיל… ארואסטי לארגי, לארגי התחיל… מרסר שטינ גם הוא התחיל… רלף ז"ל לאיש מהמזכירות ,הפועל מסריח, המזכירות התחילה… אבידן עוצר את ליבוביץ הגדול מלהוציא מתפרצת ,ליבוביץ התחיל… ועוד הרבה דברים שאתה בטח יודע וזוכר ,ואני לא. אני אסיים בזה שבכתבה שלפני הדרבי בערוץ הספורט ,שרעיינו גם את פניני… וגם את שחור איש המשק של הפועל ושאלו אותו מה זה צהוב בשבילך? אז הוא ענה להם נבלה! , הם נבלות!!! והוא ידע מה שהוא אומר.. שיהיה לך לילה טוב ועם הרבה כתבות ,ואמירות מלמדות.יישר כוח!

 4. רוניתבתאריך 06 ינו' 2013 בשעה 18:59

  הכל נכון וכל מילה מיותרת.!!
  לשחקנים כמוהו אין מקום .בושה וחרפה .פניני היה צריך לקבל עונש גדול יותר.

כתובת טרקבק | RSS תגובות

השארת תגובות