נוב' 08 2011

המלך הוא עירום. על עודד קטש בירושלים

לכובע שלי שלוש פינות

 1. עודד קטש:

 

 

אני יודע מה זה להיות מאמן, כשהקהל והתקשורת יושבים לך על הראש. אתה מאבד את הסמכות, כי לשחקנים ברור שהצ'אנס שלהם להינצל, זה להפסיד ולהפיל את האשמה עליך. גם להנהלה ברור שאם הם לא יעשו משהו, האוהדים יגיעו אליהם. 

אז למה הנהלות לא מפטרות מאמנים? כי אף אחד לא רוצה להיות האיש הרע, וזה גם עולה הרבה כסף. דני קליין רדף אחרי עודד קטש שנים, וניהל איתו מו"מ גם כשהיה תחת חוזה בגלבוע. מי ש"חייב" להחתים מאמן "בכל מחיר", החתים אותו אחרי עונת אליפות ושילם כל מחיר. קליין לא נתן לעובדות לקלקל לו את הסיפור, ונתן לקטש צ'אנס נוסף אחרי עונה כושלת. לתת עוד צ'אנס זה בסדר, אבל בשביל להצליח במועדון בו כשלו פיני, צביקה, אפי, וארז, צריך להיות קצת יותר משחקן עבר מוכשר. מתי דני קליין יבין, שכוס קפה עם ארז ופיני ב"כפית", לא הופך אף אחד למומחה בכדורסל.

 

קטש היה בזמנו שחקן מצוין ובחור מקסים. מה לזה ולאימון? אבי נמני עבר סיוט עד שהבין את זה. לפני 7 שנים, כשקטש התמנה למאמן הגליל, ניהלתי כמעט לבד, כרגיל, מערכה נגד שאר העולם. מנהלי הגליל טענו בתצהיר לבית המשפט! שאם קטש לא יאמן, ילדים יפסיקו לשחק והכדורסל בגליל ייסגר. 

מרוב דאגה לעתיד הכדורסל בגליל, אוחיון וקטש ארזו את הפקלעך ונדדו לגלבוע. לכדורסל בגליל, תודה לאל, שלום. אגב, גם הכדורסל בגלבוע המשיך להתקיים, אחרי שקטש עזב אחרי עונת אליפות. לא נעים, לא נורא.

ההתעקשות שלי בזמנו, לא לאפשר לקטש לאמן ללא תעודה אל הייתה על רקע אישי. חתיכת נייר לא משנה הרבה, אב אימון זה לא חלטורה, אלא דרך חיים. אחרי שלקח שנים לעשות סדר בתחום, אסור לתת לכל מערכת ההסמכות להתפרק, ועוד בשביל מי? אני שייך לדור מאמנים שהיו מוציאים בכל קיץ אלפי דולרים, ונוסעים להשתלמויות בכל העולם. אם היינו מלקטים שם איזו תובנה, בדל תרגיל או שיטת אימון, היינו מאושרים. כשאני שומע שבחור צעיר, שלא אימן בחייו קבוצת ילדים, מתעקש לא ללמוד אלא אם יסללו לו שביל קיצור, לאיש כזה אסור לתת לאמן, ולו בגלל שהוא משמש מודל לחיקוי לאחרים.

מאמן הוא לא סוג של שחקן משופר, כמו שמטוס אינה מכונית משודרגת. לא חשבתי שקטש הוא מאמן גרוע, אלא שבהוויה שלו הוא לא מאמן. ספק אם היה פונה לאימון, אילו היה לו משהו יותר מעניין או מכניס לעשות לאחר הפרישה. אין לי ספק שהיום, אחרי 7 שנות אימון, הוא מבין מה היה חסר לו בתחילת הדרך. רק שעכשיו המצב קשה יותר.

 

2. הנהלת הפועל ירושלים:

 

אני מנסה להבין מה קורה בירושלים, ולא מסוגל. אפשר לטעון שאין ישראלים, אבל עמית שמחון, שקרע את ירושלים לגזרים השבוע, חתם שם בעונה שעברה רק בגלל קטש, ולא קיבל דקת משחק. אורי קוקיה, שיכול לתת ריבאונד ולחימה בקבוצה הכבויה, לא קיים. כאילו שעוד שלשה של בראדלי, תציל את המולדת. אני מנסה (ולא מצליח) להבין את הדיבורים על אנרגיות, לא התחברנו, לא נכנסנו למשחק. ממתי כדורסל הפך למדע בדיוני? האם השחקנים יודעים מה הם אמורים לעשות? על מה עובדים באימונים, ומה הקשר למה שניראה במשחק?

 

אימון זו דרך חיים, לא עוד עיסוק לשחקן אחרי הפרישה, כי אין לו משהו יותר מעניין לעשות. חלק מהבעיות של הפועל ירושלים ומכבי ת"א, נובעות מכך שהמאמנים שלהן היו בנבחרות בזמן שהקבוצה נבנתה. כשמאמן שנוכח פיזית בישיבות הנהלה, זה לא דומה להתייעצויות ליליות בטלפון. אני מזכיר עוד כותרת מעונה שעברה, מנוסחת בשיא העדינות: ירושלים טעתה כשלא החתימה את אריק שיבק. הניסוח היה צריך להיות: גם אם דני קליין האמין שזה ישתלם שיווקית, רק עיוור וחירש שעבר כל כך הרבה טראומות, מוותר על מאמן יסודי כמו שיבק.

 

קורה שטועים, אבל הטפטופים של גורמים שמקורבים להנהלת ירושלים בימים האחרונים לתקשורת, שהם מצפה מקטש שיתפטר, הם בגדר שערורייה. למה הם מטפטפים? בשביל שהם לא ייצאו הרעים שמפטרים. בשביל שקטש ייקח על עצמו את כל הכשלון. בשביל שהוא לא יעמוד בלחץ, יתפטר, ויוותר אולי על חלק מהפיצויים? עודד, אל תתפטר בשום אופן. רוצים? שיפטרו אותך. גם אם לא הצלחת, עשית את הכי טוב שאתה יודע. מי שטעה, שישלם. 

 

 

3. התקשורת:

 

מי שמשך הכי הרבה תשומת לב במשחק הביזיון נגד אשקלון, היה בחור שעמד ביציע עם שלט "קטש תתפטר". נער אחד עם שלט קטן, קיבל מבמאי השידור קלוז-אפ אחרי כל החטאה / איבוד כדור ירושלמי, או תפיסת ראש של קטש. עודד ידע שיש עליו מצלמה קבועה, שמחכה לכל הבעת כעס, ואולי זו אחת הסיבות שהוא ניראה אדיש יותר מבדרך כלל. המופע הכאילו אדיש של עודד הוא גם בעיה. איך אפשר לצפות משחקנים שיזנקו על כדורים אבודים, כשהמאמן עומד בחיבוק ידיים, תרתי משמע.

הילד עם השלט הוא הדפני ליף של מלחה. כמו שהוא לא מבין למה בדיוק המאמן צריך ללכת הביתה, גם היא לא מבינה מה קרה שההמונים הולכים אחריה, למרות שספק אם היא בכלל יודעת מה כתוב בדו"ח טרכטנברג. ילד אחד עם שלט קטן מספיק כדי לצעוק מה שרוב הפרשנים, הכתבים והמומחים יודעים, חששו להגיד במפורש: המלך הוא עירום. גם יתר בית המלוכה הוא פיקציה. הצד החיובי הקטן היחיד עד עכשיו, מזל שגומא אגיאר לא בארץ.

2 תגובות

2 תגובות לפוסט “המלך הוא עירום. על עודד קטש בירושלים”

  1. מרינה גולדשטייןבתאריך 17 נוב' 2011 בשעה 10:22

    תענוג ליקורא אותך :-)

  2. adminבתאריך 23 נוב' 2011 בשעה 21:56

    מרינה תודה. אני לא כותב בשביל לגרום לקטש סבל, אלא בשביל שאת תיהני. וכשצריך להעביר ביקורת, אני מעביר.

כתובת טרקבק | RSS תגובות

השארת תגובות