ספט' 22 2011

בשביל לפרק את הריכוזיות בספורט, לא צריך שום ועדה

מאת: admin בשעה 13:44 נושאים: כללי

 ממשלת ישראל הגיעה למסקנה המתבקשת, שהעדר תחרותיות במשק מסבה למשק ולאזרחים נזקים כבדים. גם המחאה החברתית היא תוצאת לוואי של אותה תופעה. כשאין תחרות רבים חשים שאינם שותפים במשחק, המחירים בשמיים ואין סיכוי שהמצב ישתפר. מסקנות הועדה למניעת הריכוזיות במשק התקבלו ללא מחאה כלשהי, אפילו מצד הטייקונים שנפגעו קשה. גם להם ברור שמצב בו 10 טייקונים שולטים בשוק, קונים את המנהלים הכי טובים, משלמים להם משכורות עתק, ושולטים גם בתקשורת, מצב כזה לא יכול להימשך.  אפשר היה להחמיר קצת במסקנות, ואפשר היה להקל קצת. בגדול, הטלת מגבלות ופגיעה בחזקים, הם צעדים שאין מהם מנוס. לא שמעתי שמישהו בא בטענות למישהו מחברי הועדה לעידוד התחרותיות במשק, שהמסקנות נועדו לבוא חשבון עם טייקון זה או אחר. אף אחד לא חושד בפרופסור קנדל, שיש לו משהו נגד יצחק תשובה, כי הוא נאלץ עכשיו למכור את אחזקותיו בחברת הפניקס או בחברת דלק. לא ראיתי אפילו ציוץ קטן בטוויטר נגד שר האוצר, שיש לו חשבונות אישיים עם נוחי דנקנר.עכשיו תגידו מה ההבדל בין קונצרן איי.די.בי. לבין מכבי ת"א בכדורסל? ההבדל היחיד שנוחי דנקנר, ששולט בשופרסל, סלקום, נשר מלט, נייר חדרה ועוד עשרות חברות ענק, אפילו לא חולם לשלוט בשוק כפי שמכבי ת"א שולטת ב-40 השנים האחרונות. התקציב של מכבי יותר גדול מכל יתר הקבוצות ביחד! היא קונה כל שחקן שהיא רוצה (כול שחקנים שהיא לא צריכה,רק שלא ישחקו בקבוצות אחרות). למכבי ת"א יש אפילו השפעה על כללי התחרות, כדי שהשליטה שלה לא תיפגע, ואחד התנאים החשובים הוא, שלא תהיה אפילו קצה של תחרות.

אני כמעט היחיד שיוצא נגד הקונגלומרט, אבל במקום להתמודד עם הטענות שאני מעלה, מתנפלים עליי בטיעונים דביליים. אם למישהו יש שיטה ליצור שוויוניות ותחרותיות, בלי להחליש את החזקים, שיקום. לא שמעתי שמישהו בא בטענות ליצרנים קטנים של גבינות, שמתלוננים ששופרסל לא נותן להן שטח במדפים, שבמקום להתבכיין ילמדו מתנובה איך להצליח. לכולם ברור שכשאין תחרות כולנו אוכלים גבינות יקרות מדי, ושחייבים לעשות משהו. אבל מי שמציע להטיל מגבלות על מכבי ת"א, כדי שתהיה תחרותיות מינימאלית בליגה לכדורסל, הוא עוכר ישראל.

שמעתי את אלפרד אקירוב אומר לפני כמה ימים, שהוא לא מסוגל לעשות עסקים לכן עבר לעסוק בנדל"ן בחו"ל. מה עשו מכבי ת"א בכדורסל? אותו דבר. רק היו דיבורים על הגבלת מספר הזרים שהם יכולים לשתף, והם הלכו לעשות עסקים בליגה האדריאטית. למה לא מפרקים את הריכוזיות גם בתחום הספורט? כי האנשים שמנהלים את הספורט כבר עשרות שנים, מגינים על חלקת אלוהים הקטנה והרקובה שלהם, ואילו שרי החינוך והספורט לדורותיהם, מתחלפים לפני שמספיקים לעשות משהו.
 
 בספורט, שנשמת אפו היא התחרות, אין תחרותיות. מכבי ת"א אלופה 40 שנה ברציפות בכדורסל, שתי קבוצות מראשל"צ שולטות בכדוריד, אותן ארבע קבוצות מובילות בכדורגל. למה? כי ההתאחדות לכדורגל, איגודי הספורט והועד האולימפי מנוהלים בידי אנשים שממונים ונשלטים ע"י אדם אחד או שניים, שאחר כך שולטים במוסדות הספורט כבתוך שלהם. אבי לוזון קובע מי יאמן את נבחרת ישראל, ושמעון מזרחי דואג שישחקו בכל קבוצה זרים במספר שמתאים למכבי ת"א.  לא צריך להיות גאון בשביל להבין מה נדרש לעשות. לא צריך עוד ועדה. אפשר להחיל את המלצות הועדה להגברת התחרותיות במשק, גם על הספורט, או ליישם המלצות ועדה שאני עמדתי בראשה. המלצנו על מינוי דירקטורים חיצוניים לכל מוסד ספורט שירצה לקבל תמיכה מהטוטו או מהמדינה. הכי פשוט בעולם: רוצים כסף ציבורי? תנו לציבור למנות נציגים שידאגו לאינטרס של כולם. כל אינסטלטור שמנפיק את העסק בבורסה, נדרש לצרף להנהלה שלו נציגים מטעם הציבור, אז איך איגוד כדורסל או התאחדות לכדורגל, יכולים להימנע מצירוף נציגי ציבור. הקבוצות הקטנות בליגה הספרדית (הלוואי עלינו קטנות כמו ולנסיה וסרגוסה) מתארגנות נגד השליטה של ברצלונה וריאל מדריד, וכשאני מעלה דרישה לתחרותיות זה נחשב לבגידה במולדת.חובה להטיל מגבלות על מכבי חיפה בכדורגל, מכבי ת"א בכדורסל והפועל ראשל"צ בכדוריד, כדי שגם קבוצות מנתניה ופתח תקווה יוכלו להתחרות. ומי שלא מתאים לו? שישחק איפה שהוא רוצה.

 

 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

תגובה אחת

תגובה אחת לפוסט “בשביל לפרק את הריכוזיות בספורט, לא צריך שום ועדה”

 1. פנדנגנובתאריך 09 מרץ 2012 בשעה 1:19

  תנוח דעתך, אתה לא היחיד שמוטרד מהמושג קונגלומרט והשתקפותו הברורה והמפלצתית במכבי תל אביב. רבבות אנשים מוטרדים מהנושא על בסיס יום יומי ואתה בסך הכל משמש להם שופר (חסוך שלא יחסר). הייתי מציע לך לצאת מהניסיון לשכנע שמדובר בקונגלומרט – אין בכך ספק לאיש, הנושא מוצהר על ידי ראשי הקונגלומרט חדשות לבקרים והם ממשיכים להיות בטוחים ביכולתם להמשיך בתהליך ההשתלטות שלהם על השוק באין מפריע.
  הבעיה עם הקולנגלומרט הזה, כמו עם כל דיקטטורה – וקונגלומרטים הם דיקטטורה כלכלית – שהוא אינו מסתפק באהבת חלק מההמון, אלא דורש את כולה. לקונגלומראט הזה יש זכרונות נעימים מאוד של אהבה קונצנזואלית מהימים שהיה נתון בקשרים ישירים יותר עם עלית-שטראוס (אם משפחת בעלי עלית ז"ל, אינני זוכר את שמה, התנגדה בתוקף לשותפות בין חברת המזון למכבי, כנראה לא בכדי!).
  מאז ימי מכבי עלית תל אביב מכבי לא שחזרה את הצלחתה. אלקטרה היא לא אוכל, ובינתיים גם לא ממש אוכלת, בטח לא דומיננטית כמו בעבר. מפת התקשורת ובעיקר הטלוויזיה השתנתה, גם שוק השחקנים הזרים נעשה קשה יותר, אין בו יותר מדי מציאות, בטח לא לטווח רחוק. כל זה יוצר בעיה מאוד גדולה לקונגלומרט, אבל עדיין יש לו יתרונות כל כך עצומים על שאר מתחריו האחרים, שלמעשה אינם קיימים בשוק, כי בשוק המעוות הזה מכבי היא השחקן היחיד, או כמו שצביקה שרף טוען: "הקטר שמוביל את הכדורסל הישראלי".
  שנים רדפתי אחרי הפועל ת"א בכדורסל ובזבזתי את מיטב מרצי, כספי וזמני (וזאת בלשון המעטה) על הניסיונות לתת תחרות למכבי. מהרגע שהפועל נעלמה מהנוף של ליגת העל התפנתנה לי כל כך הרבה אנרגיה ממירוץ השווא הזה, שלא היה לו סיכוי מתחילה, ונחסכו ממני אינספור תבוסות ידועות על בסיס קבוע. צריך להיות דביל לחזור לחצר של הבריון של השכונה ולקבל מכות, ומהבחינה הזאת לפחות אוהדי הפועל צריכים להודות לאייזנברג, על ששחרר אותם מהקבוצה המתוסבכת והחולה הזאת, הגם שרשמה הישגים הירואים – אך עדיף להם שיישארו בהיסטוריה. אין לי שום כוונה להתחייב מחוייבות ספורטבית-רגשית אמיתית לקבוצה החדשה אם תיכנס למטחנת הבשר המכביסטית הזאת שנית. שוב, לא נלך כצאן לטבח.
  אסור לשכוח כי הקונגלומראט של מכבי ת"א ספג מכות אדירות שלא יישכחו במהרה, למרות הזיכרון הקצר של התקשורת, בעיקר מכיוון שהציבור נחשף לסכומים העצומים המתגלגלים בקבוצה ולקשרים הענפים העסקיים של המועדון, המאפשרים, כך או אחרת, לגלגל משאבים כלכליים ומטבעות אחרים של כוח בדרכים שונות ומשונות. מועדון מכבי תל אביב כדורסל קשור לכמה מהגופים העסקיים הכלכליים הגדולים במדינה, על השולחן ובדרכים עקיפות, וכרגע במיוחד לגורמים פוליטיים וכמובן גם בבתי המשפט.
  האם זהו מקרה שפרס ישראל הוענק לשמעון מזרחי דווקא בשבתו של איש הליכוד על כס שר החינוך בממשלת ישראל, שהוא לא במקרה גם אוהד מכבי, כמובן מבלי לתת תשומת לב רבה מדי לתהליך ההחלטה על הפרס (בלשון המעטה)? האם זה מקרה שדווקא השופט גרוניס (לימים ספורים גם השופט הבכיר ביותר במדינת ישראל), הוא זה שקיבל את התיק בבג"ץ, כאשר ידוע היה כי הוא מתנגד להתערבות שיפוטית בהחלטות ממשלה והקייס הזה היה בשבילו כמו הרמה להנחתה, עוד וי שהוא צריך לסמן בדרך לירושת בייניש? האם שמעון מזרחי וצוות יועציו הכוחניים באו בביטחון כה מוחלט לדיון המשפטי, בזחיחות דעת מזלזלת וכוחנית מתוך ידיעה ברורה של תוצאות הדיון?
  לא, אני סתם פרנואיד.
  מכבי ת"א נהנית מיתרון בלתי הוגן אחד ברור והוא הזכות האוטומטית להשתתף ביורוליג. קבוצות ליגת העל המוכנות לקבל עובדה זאת ולהמשיך לשחק בליגה שבה אין סיכוי לזכות בפרס הגדול – משקרות את האוהדים שלהם ובוגדות ברוח הספורט. אף לא קבוצה אחת בליגת העל ראויה לאהדה אם היא מוכנה לשחק בתנאים שמכתיבה מכבי ת"א, וממשיכה להכתיב.
  המחאה נגד מכבי ת"א, גם היא נחלת קבוצת שוליים ואינדבדואלים רבים אך נפרדים ולפיכך מעט מוחלשים, חייבת להימשך. עם כל הפראנויה, מכבי במצב פחות נוח מבעבר וגם העובדה שהם לא זכו בגביע אירופה יותר מדי זמן כבר מתחילה לדגדג להם באגו. ישנה עוד תופעה מעודדת בתחום המחאה, והוא החרם נגד עלית-שטראוס, שאמנם אינן ספונסריות רשמיות כרגע אבל בוודאי קשורות בעבודתות למועדון. מארגני המחאה הזאת אינם באים מהצד של הכדורסל, אלא מהצד של המזון. איך זה, הם שואלים בתמימות, איך זה ששקית קפה עלית עולה כפליים ויותר מקפה תקה, שהוא אגב לא פחות טעים?
  חפשו את הספונסר. מאיפה הוא לוקח את הכסף? מהצרכן. עשרות שנים של פרסום תמורת תשלום למפרסם (!)בערוץ הדומיננטי קיבעו את קפה עלית בתודעה כמוצר שצריך לשלם עליו 150 אחוז מקפה אחר בשוק. זה יתרון פרסומי מטורף. וכלל לא משנה שלקפה עלית יש טעם של חול.
  כמו הדיבורים האלו שצריכים להיפסק כרגע כדי לא להיות אובססיבי מדי. שבת שלום.

כתובת טרקבק | RSS תגובות

השארת תגובות