מרץ 23 2011

סופו של טייקון הספורט?

   הטלנובלה הבלתי נגמרת – "האיש החזק בספורט" בכיכובו של צבי ורשביאק, קיבלה לאחרונה תפנית. היועץ המשפטי לממשלה הינחה את שרת הספורט ושר האוצר, שלא לחדש בינתיים את כהונתו של צבי ורשביאק במליאת מועצת ההימורים, עד שיסתיים הליך השימוע שהוא עובר.

        הועד האולימפי ומועצת ההימורים הם מוקדי הכוח בספורט. ורשביאק הוא שר הפנים, החוץ והאוצר גם יחד. נכון שההשפעה של מרכזי הספורט במועצת ההימורים ירדה, אבל כפי שתראו מיד,   יש להם השפעה על החלטות חשובות מאוד. למשל, לאן ילכו כספי קרן המתקנים. בפתח תקווה בונים לקהל של 2,000 איש אצטדיון ל-16,000, בזמן שבאר שבע משחקת עדיין בוסרמיל. למה?  

     גם בנס ציונה בנו אצטדיון. לא רחוק משם, בראשון לציון, יש אצטדיון לא רע. ההקצבה לבניית אצטדיון בנס ציונה, אושרה ע"י מועצת ההימורים ממש לפני סוף עונה, בה קבוצת הכדורגל של נס ציונה ירדה לליגה בה לא מאשרים תמיכה. עם או בלי קשר, צבי ורשביאק גר בנס ציונה.

     מועצת ההימורים אישרה תחילה תמיכה של  5 מיליון שקלים, אבל חזרה בה. האצטדיון הושלם ממקורות עצמיים של עיריית נס ציונה, אבל היא לא ויתרה ותבעה את מועצת ההימורים. הוצע לעירייה להתפשר על מחצית מהסכום, אבל היא החליטה ללכת עד הסוף. בתצהיר שהוגש לבית המשפט טענו צבי ורשביאק וראש העיר יוסי שבו, ש-ורשביאק לא היה קשור למימון בניית האצטדיון.  אלא שבבדיקה שערך משרד מבקר המדינה בעיריית נס ציונה, התגלו כמה מסמכים שהפכו את הקערה על פיה.

    בניגוד לתצהירים מופיעים בסיכום שתי ישיבות שהתקיימו בעיריית נס ציונה פרטים מפתיעים. לדוגמא: בסיכום דיון שנערך בלשכת ראש העיר ב-18.12.96 בנושא האצטדיון, נכתב במפורש "צבי ורשביאק יפנה למועצת ההימורים, לקבלת מימון חלקי". במכתב נוסף שהוציא מנכ"ל העירייה עמיקם נגר-לוי, נכתב בסעיף ג' של סיכום פגישה מ-6.5.98: "באחריות צביקה ורשביאק לפעול להשגת מימון מועצת ההימורים בהסתמך על אישור ו. משנה".

    על עובדה אחת אין חולק: צבי ורשביאק, באמצעות חברה משפחתית, מונה למנהל פרויקט הקמת האצטדיון וקיבל בתמורה מאות אלפי שקלים. לא ידוע על אצטדיון נוסף ש-ורשביאק ניהל את הקמתו, לפני או אחרי פרויקט נס ציונה. לאחר שהמסמכים נחשפו, עירב מבקר המדינה את היועץ המשפטי לממשלה, וזה קבע ש-ורשביאק פעל בניגוד עניינים חריף, והודיע שיצטרף כצד למשפט.

     לפני הדיון בבית המשפט נמחקה התביעה והעירייה ויתרה למעשה על 5 מיליון שקלים  שלטענתה היו מגיעים לה. על פי חוות דעתו של היועץ המשפטי לממשלה, זומן ורשביאק לשימוע  אצל היועצים המשפטיים של משרדי הספורט והאוצר, בעניין חידוש כהונתו במליאת מועצת ההימורים. במקרה, או שלא, הסתיימה בינתיים הקדנציה שלו במליאת מועצת ההימורים, אבל הועד האולימפי ניסה לקבוע עובדות בשטח, ובחר בו לכהונה נוספת. היועץ המשפטי התערב, והורה לשרי הספורט והאוצר, לעכב את אישורם לחידוש חברותו של ורשביאק במועצת ההימורים, עד שתינתן ההחלטה בשימוע.

      פסילה של יו"ר הועד האולימפי מחברות במועצת ההימורים בשל ניגוד עניינים חמור, עלולה לפסול אותו בהמשך גם מכהונת יו"ר הועד האולימפי. לכן הוא מנהל קרב הישרדות וטוען, בין היתר, שחלה התיישנות על מה שקרה לפני יותר מ-10 שנים. האירוע אכן התרחש מזמן, אבל המסמכים התגלו רק לאחרונה.

     גם הטענה שהוא לא נכח בחדר, בזמן שהועדה דנה באישור ההקצבה לאצטדיון בנס ציונה, היא ניסיון לגרור את הדיון לדרך צדדית וחסרת חשיבות. יש חברים בוועדה שזוכרים שהוא היה בחדר, יש שזוכרים שהוא לא היה. מה שחשוב זה שניגוד העניינים בו היה נגוע לא נבע מהשתתפות בישיבה, אלא מעצם התפקיד שהוטל עליו – להשיג מימון לפרויקט אותו הוא ניהל, ממועצת ההימורים בה היה חבר, ועוד תמורת תשלום. אם הוא השיג את המימון בלי להיות נוכח בחדר הישיבות, זה לא מוריד מחומרת המעשה. ואם הוא לא פעל להשגת המימון, עבור מה הוא קיבל את התשלום מעיריית נס ציונה?    

עדיין אין תגובות

התגובות סגורות.

כתובת טרקבק |