מרץ 18 2011

עוד על הענקת פרס ישראל לשמעון מזרחי

      ניראה שהטור שלי נגד הבחירה בשמעון מזרחי לחתן פרס ישראל, פרץ סכר של כעס ותסכול. יש כבר עצומות באינטרנט. מעניין. הטענה של מזרחי, שאין עניין במדינה שיש עליו קונצנזוס מלא, היא לא רצינית. מישהו התנגד לבחירה ברלף קליין או ביענקלה חודורוב? אם  יש לו תשובה לביקורת, שיענה.  אגב, גם הבחירה בטל ברודי לחתן פרס ישראל, קיבלה רק ברכות. עד לשבוע שעבר, כשהתברר שהוא המליץ ואישר את הבחירה בשמעון מזרחי, בלי לציין שהוא בניגוד עניינים.  כאילו שמישהו היה צריך הצהרה של ברודי, בשביל לדעת שהוא חבר דירקטוריון. מוזר, אבל היום כבר לא מצאתי את שמו ברשימת חברי הדירקטוריון באתר האינטרנט של מכבי ת"א.

    עוד טענה מופרכת: אי אפשר להעניק פרס ישראל למועדון מכבי ת"א, כי הבחירה היא אישית. בדקתי את רשימת זוכי פרס ישראל, ומצאתי שם את: יד שרה, קרן קיימת לישראל, יד ושם, התיאטרון הקאמרי, התזמורת האנדלוסית אשדוד, תיאטרון הבימה, התזמורת הפילהרמונית, אקדמיה בצלאל. שאמשיך? פרס ישראל מוענק על תרומה לספורט בי-ש-ר-א-ל, ולא רק על תוצאות, אלא לאנשים שמעבר לפועלם מהווים גם דוגמא ומופת בהתנהגותם ובהתנהלותם. לא יעלה על הדעת שבפרס ישראל להפרחת הגליל, יוענק למי שייבש את הנגב. מי שלקח את מכבי ת"א לשחק בליגה האדריאטית, נלחם למען פטור ממס הכנסה לשחקנים זרים, וקיפוח השחקנים הישראלים, לא יכול להיות חתן פרס ישראל. מי שהמציא את הנוהג הפסול, לשבת למאמנים על הראש ולהפריע להם בניהול המשחק,  מי שמתנפל על שופטים ושולחנות מזכירות, האיש שדפק למיקי ברקוביץ' חוזה ב-נבא, והרחיק מיד אליהו את שמלוק, רלף קליין ועוד רבים טובים, האם הוא ראוי לפרס ישראל?

חשבתי ששר החינוך גדעון סער הוא אדם רציני. שלא יתלכלך בשטויות. כשסער מינה את טל ברודי לעמוד בראש הועדה, מה הוא חשב, שברודי יציע את אברהם פלדה? סער האמין שברודי יהיה השכפ"צ, והוא יקבל קרדיט על בחירה בשמעון מזרחי לפרס ישראל. הוא טעה פעמיים. במקום להכניס את שמעון מזרחי לקונצנזוס, טל ברודי רק הוציא את עצמו מהקונצנזוס.  כי אם התוצאות הן חזות הכל, אפשר היה לצרף לוועדה גם את שופט הכדורסל ההולנדי פיטר ואן דר ויליגה. אחרי הכל, גם הוא היה שותף  בזכייה של מכבי ת"א בגביע אירופה.     בשנים הבאות מקצי שיפורים: ועדה בראשות רענן ורשביאק, תבחר בצבי ורשביאק. ועדה בראשות משה הראל, תבחר במוני הראל. ועדה בראשות עמוס לוזון, תבחר באבי לוזון. וועדה בראשות בתיה סהר, תבחר ב… גדעון סער.      

   מקובל לשמור בסוד עד יום העצמאות, את שמות המתמודדים שלא זכו בפרסי ישראל. אבל כשירות לקוראי המדור, לא אחזיק אתכם במתח. שני המתמודדים שהפסידו לשמעון מזרחי: עמנואל שפר, בן 87, המאמן היחיד שהביא את נבחרת ישראל למונדיאל (מקסיקו 70'), ולרבע הגמר האולימפי (מקסיקו 68'). מיכה שמבן, בן 92, שהעמיד דורות של שחקני ומאמני כדורסל וכדורעף, והתרוצץ במגרשים כשבכדור היה עדיין חור. ככה זה בהפועל, העיקר ההשתתפות.

 

עדיין אין תגובות

התגובות סגורות.

כתובת טרקבק |