פבר' 23 2011

הפיכה ספורטיבית, עכשיו

אני לא מומחה גדול בפרוטקשן, ואת כל הידע שלי בנושא רכשתי, לשמחתי, רק מצפייה בסרטים. זה מתחיל ב"איש הרע" שנכנס לחנות, הורס מדפים ומפזר את הסחורה. אחריו נכנס "האיש הטוב", מלטף את בעל החנות, עוזר לו לקום ולנגב קצת לכלוך. אז מביט עליו במבט מלא אמפטיה ושואל בקול דק: למה לך לריב עם המשוגע הזה? תן לו מה שהוא רוצה.

   כשלימור לבנת נכנסה לתפקידה, היא קיימה שורה של שיחות עם אנשי ספורט. בין היתר נפגשה עם אלכס גלעדי, חבר הועד האולימפי הבינלאומי והישראלי, שהציע לה לא להתערב בענייני מוסדות הספורט בישראל. במיוחד לא להתעסק עם הועד האולימפי הישראלי, כי התערבות המדינה תגרום להשעייה של ישראל ממוסדות ותחרויות בינלאומיים.

    לבנת מינתה מאז ועדה בראשות השופט עזרא קמה, שהמליצה לעשות סדר בענף ההתעמלות ובספורט בכלל, היועץ המשפטי לממשלה דרש להשעות את  צבי ורשביאק ממועצת ההימורים, מאחר שפעל, לטענתו, בניגוד עניינים חמור. המדינה מתערבת, מעט ומאוחר, ואף אחד לא השעה אותנו משום מוסד בינלאומי.  

   ביום שני התקיים בועדת החינוך והספורט בכנסת דיון, בהצעת חוק טוהר המידות. אלכס גלעדי הגיע, כמו תמיד, עם חליפת האיומים שלו, והציג מכתב מהחברים שלו בועד האולימפי הבינלאומי, כדי להלך אימים על חברי הועדה. הסטת הדיון מטוהר המידות לסכנה שבהתערבות המדינה, רק מוכיחה על מי שבדיקת טוהר המידות מטרידה אותו. מי שטוהר מידות ומנהל תקין עומדים לנגד עיניהם, היו צריכים לברך על כל התערבות, כולל של המדינה, כדי להבטיח ניהול נקי ומקצועי של הספורט.

     המכתב שהביא אלכס גלעדי מהועד האולימפי, מזכיר לי מכתבים שהייתי מבקש מאבי לכתוב למורה, כשלא התחשק לי ללכת לבית הספר. ישראל מעניינת את הועד הבינלאומי כמו השלג בבחריין. הילדים של סדאם חוסיין וצ'אושסקו היו מעורבים בהתאחדויות הספורט בארצם, ולא שמעתי שהועד האולימפי השעה את רומניה ועיראק.

    כשנוח לגלעדי, הוא מפעיל את נשק יום הדין, כדי לספק מטריה אווירית לצבי ורשביאק. יו"ר הועד האולימפי, שהורשע בשעתו במהילת סיליקון בחלב של תנובה, וגרם לחברה נזק של מאות מיליונים, מעז ברוב חוצפתו להתייצב בכנסת, ולדרוש מכל מי שהורשע בעבירה שיש בה קלון, ילך הביתה.

    אדם שמכבד את עצמו, לא צריך לחכות שבית משפט יקבע שיש קלון במעשיו, אלא ללכת הביתה. כי כשהוא עומד בראש הועד האולימפי, הוא עצמו משיט קלון על כל הספורט בישראל. בזה אלכס גלעדי לא מטפל. הוא מעדיף להיות שותף של ורשביאק לניהול הועד האולימפי, ולטפל, שומו שמיים, ב"התערבות המדינה" בענייני טוהר המידות.

    אסור לעשות הכללות. פה ושם יש אנשים טובים, אבל הספורט בישראל הוא מושחת. רוב "נבחרי הספורט" נבחרו בהליכים שלא יהיו מקובלים היום אפילו במצרים ובטוניס. אחרי שקדאפי ייפול, צבי ורשביאק, בשאר אל אסד והמלך עבדללה, הם השליטים האחרונים באזור ששולטים למעלה מ-10 שנים.

    גם אני נגד התערבות המדינה בכל תחום, כולל הספורט. אבל יש דברים שהמדינה לא רק זכותה, אלא חובתה, להתערב בהם. למשל, קביעת קריטריונים להתנהלות הספורט. כשעסקן (רענן ורשביאק יו"ר איגוד ההתעמלות) מחליט שנבחרת ישראל לא תשתתף בתחרות גרנד פרי בהתעמלות בחולון, המדינה חייבת להתערב. בלי להיכנס לפרטים, ברור שהסיבה האמיתית לבלגן בהתעמלות היא שחולון שייכת להפועל ו-ורשביאק הוא מכבי. באמצעות השליטה בענפים קטנים כמו התעמלות וג'ודו, ורשביאק הקטן מבטיח את שליטתו של ורשביאק הגדול בכל מערכת הספורט.

    ענף ההתעמלות הוא קרקס. ליתר דיוק, ההתעמלות היא ספורט, והשיפוט בענף הזה הוא קרקס. מי שבא לתחרות בלי שופט-חבר שנותן לו ציונים גבוהים, עדיף שלא יבוא בכלל. אז למה שהמדינה לא תתערב כדי שהשיפוט יהיה הוגן? אם בכדורגל נתפסו שופטים שמוכרים משחקים, ושופטי כדורסל לא שילמו מיסים, למה שהמדינה לא תקבע קוד אתי? ממה בדיוק הדאגה? ניראה לכם שמשרד הספורט יקבע מי ישפוט במשחק העונה בשבת?

   כל מדינה "מתערבת" בחיי האזרחים כשהיא גובה מס, כשהיא מעמידה לדין, מממנת בניית אצטדיונים ואיגודים, ומחוקקת חוקים ותקנות. הגיע הזמן שהמדינה תגביל כהונה של בעלי תפקידים בספורט לשתי קדנציות. מובארקים וקדאפים לא חסרים פה. הדיקטטורה האחרונה שתתקיים במזרח התיכון היא שלטון החונטה שמנהלת את מערכת הספורט בישראל. הגיע זמן להפיכה, אפילו במחיר של השעיית ישראל לשנה-שנתיים מתחרויות בינלאומיות. זה לא יעלה לנו ביותר מדי מדליות וגביעים, בהם אנחנו לא זוכים ממילא.

    מכבי ת"א תמשיך בכל מקרה לשחק ביורוליג, שהוא ארגון מסחרי. כל הנבחרות בכל הענפים נמצאות ממילא בדרג ב'. לא לחכות להשעייה, אלא לגזור על עצמנו השעיה מרצון. להעיף את ראשי כל מוסדות הספורט, לקיים אסיפות כלליות ובחירות דמוקרטיות, להעמיד אנשי מקצוע בראש האיגודים, לנקות את האורוות ולהתמקד בספורט. למי שלא זוכר, היוונים גזרו על עצמם ליגת כדורסל ללא זרים, שנתיים לפני שאירחו את אליפות אירופה בפיראוס. הם זכו ב-1987 באליפות ובנו כדורסל לשנים.

עדיין אין תגובות

התגובות סגורות.

כתובת טרקבק |