דצמ' 10 2010

מליניאק ברביעי 1.12.10 – כריסטיאנו רונאלדו כשרוני, אבל ערס

בשנות ה-60 החלום של חבר שלי היה לקנות חיפושית פולקסווגן מודל 65'. הוא לא הפסיק לדבר על החלום, עד שקנה חיפושית 65'… בשנת 98'.מיסיאו בסטון היה חלק מנבחרת החלומות של מכבי ת"א שהגיעה לשלושה גמרים אירופיים (2004-2006) וזכתה בשני גביעים. אבל בסטון לא היה מגיע למעמדים כאלה, אלמלא שיחק ליד סופרסטארים כמו שאראס, אנתוני פרקר וניקולה וויצ'יץ'. מאז הוא בקושי שיחק ב-נבא ובקבוצות סוג ג' באירופה.

 

 

 

גם בשיאו בסטון היה שחקן התקפה בינוני, שתרם את ההגנה והחסימה. לזכותו, אלו נתונים שלא תלויים באחרים, ונשמרים כל זמן שהוא בכושר. לחובתו, אין ספק שאפילו בכושר בינוני, בסטון היה יכול לעזור לבני השרון בדקות הסיום נגד מכבי ת"א, כששון ג'יימס יצא ב-5 עבירות. ההכרזה על החתימה פורסמה לפני כמה ימים. מעניין איזה סידורים חשובים היו לו, שדחו את הנסיעה לישראל ליום אחרי המשחק?

 ***************

 

לפני מספר חודשים הודה סמי בכר, שופט הכדורסל מס. 1 בישראל, ואחד הבכירים באירופה, בהעלמות מס, שילם וסגר את התיק בכופר. באירופה הוא המשיך לשפוט במשחקים גדולים. בישראל העניקו לו את מדליית השיפוט בגמר הגביע בחדר ההלבשה, כדי לא לבזות את הטקס.

יהיה מי שיהיה איש העסקים שנעצר, שני דברים ברורים: מעתה יש לליגה ספונסר נוסף מס הכנסה. ואם ההאשמות יתבררו כנכונות, האיש לא יוכל להיות בעל קבוצה או לכהן בשום תפקיד רשמי בשום מוסד ספורט. את העניין הזה היו כבר חייבים להסדיר מזמן בתקנוני ההתאחדויות והאיגודים אחרי הנסיון הכושל עם ארקדי גאידמק, וגם במנהלת הליגה בכדורסל. המנהלת היא אמנם התארגנות פרטית כביכול, אבל נהנית ממיליונים של כספי ציבור, וחייבת לעמוד באמות מידה של ניקיון ציבורי.

 ******************************

 

מאמנים לא נבחנים רק בביצועים, אלא גם ביחסי הציבור שלהם. לא במקרה יש צפיפות גדולה ליד עמדות הפרשן במשחקי הכדורגל והכדורסל, כי קבוצה שמחפשת מאמן, פונה בדרך כלל למי שמצוי בתודעה של הבעלים והמנהלים שלה.

פרשן לא עושה לעולם טעויות, כי הוא מפרשן את המשחק מהסוף להתחלה. אם הוא פולט שטות, היא נשכחת כי אינה כתובה. העצות שלו נראות תמיד הגיוניות, אבל לא צריכות לעמוד במבחן התוצאה. ואם זה מצליח, הוא תמיד יכול לתת מחמאה למאמן, שהבין סוף-סוף מה הוא צריך לעשות, ואימץ את העצה החכמה שלו. (והיו לו הצלחות עם קבוצה בינונית), כי הוא משקיע 95 אחוז מהכסף בשחקנים, ואת מה שנשאר במאמן. האמת הייתה הפוכה, מאמנים מצוינים אבל מסכנים ופריירים, נאלצו לעבוד אצל קופל מחוסר ברירה בגרוש וחצי, והם שעשו את קופל גדול. לא ההיפך.

 הניצחון של אשדוד בחיפה, הבליט זה מול זה את עופר ברקוביץ' מאמן אשדוד הותיק, ואבי אבן הצעיר מחיפה. אבן, בעונה הראשונה שלו כמאמן ראשי של קבוצת בוגרים, קיבל קבוצה מסודרת עם תקציב גדול. ברקוביץ', עם 15 שנות ניסיון כמאמן ראשי בקבוצות רבות, קיבל (שוב) ברגע האחרון קבוצה שהתחברה יש מאין.

ברקוביץ' כבר במאזן 3:4 עם נצחונות על נתניה, בני השרון וחיפה, ואבן עדיין מקרטע עם 5:2. זה לא אומר שאבן לא מוכשר, אבל בליגה בה מכבי ת"א בורחת לכולם בצמרת (ההפסד לבני השרון עדיין לא משמעותי), ושתיים מתשע הנותרות יורדות, בעצם כולם יכולים לנצח את כולם. בליגה כזאת קובע הניסיון, אבל למרות בעלי קבוצות לא חוששים לבצע ניסיונות עם מאמנים, כי הם יודעים שבסופו של דבר, אם ירצו הם יישארו בליגה גם אם יסיימו אחרונים.,שתחנוך ותכוון את אבי אבן ותקל עליו את הנחיתה, לפחות בעונה הראשונה. אבל רוזן התרשם כנראה מהרזומה של אבן כעוזר של פיני גרשון, אולי מיכולת הסקאוטינג שלו, ולקח את הסיכון.

הכל יכול עוד להתהפך, אבל הגיע הזמן שמנהלים ובעלי קבוצות יתנו קצת יותר כבוד לניסיון וליכולת מוכחת, זאת למרות שגם אותי מינו להיות מאמן ראשי בקבוצת צמרת כבר בגיל 26. זה היה מכורח הנסיבות, כשדור שלם של מאמנים צעירים נשאב לואקום, שהשאיר אחריו דור שלם של שחקנים ותיקים, שפרש ולא פנה לאימון.

 ********************************

אחרי שהרס את פורטוגל, אחת הנבחרות המוכשרות בעולם, צעק על שחקנים ובעט כל כדור שהגיע אליו מ-40 מטר (ואח 

 

"כ הפיל ברוב חוצפתו את התיק על המאמן), כריסטיאנו רונאלדו בדרך לעשות אותו דבר גם לריאל מדריד.

אמנם מוריניו יותר חזק מקרלוס קירוש, ואין ויכוח על הכישרון של רונאלדו, אבל שום קבוצה לא תיבנה סביב שחקן שהדבר היחיד שמעניין אותו זה כמה שערים הוא יבקיע, ואיך הג'ל יושב על הפריזורה שלו, כדי שדוגמניות יעמדו אחרי המשחק בתור ביציאה מחדרי ההלבשה. כריסטיאנו רונאלדו הוא הערס הכי מוכשר בעולם.

 

 

 

כנסו, כנסו:  

 

 

  

 

 

 

 

ד"ר דן וינר: ביום א' 28.11.10 שודרה בערוץ 2 בצרפת (ערוץ 146 בהוט), תוכנית הבידור הפופולארית "שיהיה כבר יום א'". אורח בתוכנית היה לואיס פרננדז, מאמן נבחרת ישראל בכדורגל, שהוא פטרון קרן התרמות לילדים חולי סרטן.

בשיחה שנמשכה כחמש דקות, נפרשה הקריירה שלו כשחקן נבחרת צרפת, וגם ציינו שכיום יש לו פינה מצליחה ברדיו בענייני כדורגל. אף מילה על ישראל. האם הבחור מתבייש בתפקידו כמאמן הלאומי שלנו? אני התביישתי.

 

 

מליניאק: כשאני מזפזפ מדי פעם בטעות לערוצים תלת ספרתיים, אני שואל את עצמי מי צופה בהם? אז עכשיו הבנתי, וטוב שכך. האמת, סיפור מדהים, אבל קשה לי שאבי לוזון יקרא לפרננז לבירור. יותר סביר שפרננדז יזמן את לוזון לבירור. ניראה שהוא עושה כאם מה שהוא רוצה. הבעיה שזה לא מצליח, רק עולה הרבה כסף.

 

 

 

 

 

 

מיכאל מירין: כל הזמן מדברים על חמישה שחקנים שעזבו את מכבי חיפה. אני זוכר את דקל קינן, טישיירה, שלומי ארבייטמן, בירם כיאל. מי החמישי?

  

 

 

 

 

מליניאק: החמישי שמכבי חיפה איבדה זה הקהל.

  

 

 

 

 

דני קורט: שמע, אני באמת לא מצליח להבין את מוריניו. למה בסופר קלאסיקו עם סגל שחקנים לא פחות טוב מברסה, ואפילו עולה על ההרכב שהיה לו באינטר באפריל האחרון. ראינו שלשחק פתוח מול בארסה זה לא עוזר. גם חוס הידינק בעונת 2008-2009 בחר לשחק סגור מול בארסה, ולא עלה לגמר הצ'מפיונס רק בגלל ההחלטות השוניות במחלוקת של השופט הנורבגי. פשוט מעצבן שכולם אוהבים את בארסה בגלל משחקם האטרקטיבי והמהיר שלהם. אפשר וצריך לעצור את בארסה.

  

 

 

 

 

מליניאק: אני לא יודע למה כל כך חשוב לך לעצור קבוצה נהדרת כמו ברסה. אבל לא הבנתי ממך, מה הטענות של למוריניו. אני לא יודע אם הוא בא במגמה לסגור את המשחק, או שהקבוצה שלו נלחצה לאחור בניגוד לתוכנית המשחק שלו, כי הם פחדו לחטוף רביעייה, ובסוף חטפו חמישייה. מה אתה אומר לי, שעדיף בונקר ולגנוב גול? אני מוכן לקבל את השיטה הזאת, בתנאי שמדובר בקבוצה שאני אוהד, שזו הדרך היחידה שלה לנצח. במקרה של ריאל מדריד, נדמה לי שהם חזקים מדי בשביל לשחק בונקר.

 

 

עדיין אין תגובות

התגובות סגורות.

כתובת טרקבק |