נוב' 24 2010

פראנויה, מחלה של גדולים וחזקים

מכבי ת"א הציגה בבלגרד הגנה יוצאת דופן. כשזה חוזר על עצמו שוב ושוב, כנראה שמדובר בתופעה. שחקנים מתחילים להאמין בעצמם, הקבוצות היריבות מתחילות לחשוש, והנבואה מגשימה את עצמה.
אחרי המשחק התלונן דיויד בלאט שלמרות הנצחון הגדול, התקשורת מצאה, שוב, פגמים במשחק של מכבי ת"א. בכל משחק אפשר למצוא דברים שעובדים יותר ופחות, הכל שאלה של מינון. יש עיתונאים ופרשנים, שתמיד ימצאו משהו שלילי. השאלה, האם הם גם רואים את החיובי. מצד שני, יש גם מאמנים, שלא חשוב כמה דברים טובים תכתוב עליהם, הם תמיד יימצאו משהו שלילי להיעלב ממנו.
פאראנויה היא מחלה של גדולים. לא חשוב כמה טוב יכתבו עליהם, הם יצליחו למצוא משהו באיזה אתר אינטרנט נידח, להיעלב ממנו. זה כנראה דלק שמניע אותם. איך אני יודע? כי אותם מאמנים או שחקנים, כאשר שיחקו או אימנו בקבוצות אחרות, היו לגמרי רגועים.
משהו קורה לאנשים כשהם מגיעים למכבי ת"א. הם נדבקים במחלת הרדפת. מספיק לשמוע את פיני גרשון היום ולפני שנה, ולהבחין בהבדל (לא שילמו לו מיליון דולר שישתוק?). עברתי כמעט על כל הפרשנויות שנכתבו ונאמרו על מכבי ת"א אחרי פרטיזן. כל כך הרבה פרגון לא שמעתי מזמן. בצדק. אבל ניצחונות מנפחים גם את הלאומנות, וזו בעיה. פרטים מיד.
דוגמא לביקורת לגיטימית, שלא נכתבה: חוץ מההגנה יש גם התקפה. רוב הנקודות שהושגו ב-8 הדקות הראשונות באו מהגנה – חטיפות ומתפרצות. התוצאה: 5:22! זה אומר שמרגע שהמשחק נעצר, מכבי קלעה ב-32 הדקות הבאות רק 45 נקודות. נקודה וחצי לדקה. האם מותר לדבר על זה בלי להיחשב לבוגד?
לא הייתי חוזר לעניין הזה, אלמלא בלאט התלונן שמנהלת הליגה קבעה למכבי ת"א משחק נגד ראשל"צ ביום שני, שלושה ימים לפני המשחק נגד חימקי. איך יתכן שמנהלת הליגה לא התגייסה למאמץ הלאומי לנצח את הרוסים?
כמאמן מכבי ת"א בלאט רוצה את הכי טוב בשבילם. יחד עם זאת, הליגה היא מחנה האימון של מכבי ת"א, שמאפשר לבלאט לתת דקות משחק לשחקני ספסל (יניב גרין סוף-סוף שיחק בראשל"צ), לתרגל הגנות והתקפות בלי לקחת סיכון, כי מקומה של מכבי ת"א בפיינל פור מובטח גם אם תפסיד 5 משחקים, ומשחק האליפות ישוחק תמיד במגרש הביתי שלהם. כל זה לא מספיק. מנהלת הליגה צריכה גם להתאים את ימי המשחקים לצרכיה של מכבי.
הליגה, כמו היורוליג, היא גוף עצמאי. ככל שהמאבקים יהיו צמודים, יבוא יותר קהל ואולי יותר ספונסרים. העובדה שמכבי ת"א, עם תקציב 20 מיליון דולר, משחקת נגד קבוצות שתקציבן מיליון דולר או שניים, היא לדעתם שולית. גם הוסיפו זר לכל קבוצה, כדי שיהיה יותר קל באירופה. תחשבו כמה זרים מיותרים מסתובבים פה, כדי שלמכבי ת"א יהיה יותר קל.
בכל שבוע שתי קבוצות משחקות ביום שני. זה רע, ואת דעתי על פיצול המשחקים לשלושה ימים כתבתי כבר לפני שבועיים. לא עושים את זה דווקא למכבי ת"א, אבל בלאט (שמגרונו אני שומע קולם של המנהלים שלו) חושב שמנהלת הליגה אמורה להיות חלק ממערך התמיכה במכבי ת"א באירופה. אז למה הם מפריעים ותוקעים משחק ביום שני.
בדקתי את לוח המשחקים של ברצלונה, שמשחקת בליגה הרבה יותר חזקה ממכבי, עם עוד 3 קבוצות יורוליג. ברסה שיחקה ב-21 באוקטובר נגד ציבונה זאגרב, ב-24 נגד סרגוסה, וב-27 נגד שולה בצרפת. לא נגד ראשל"צ, שנסיעה לשם לוקחת 35 דקות בפקק. לולנסיה או ויטוריה צריך לטוס, אולי שתי טיסות. כנ"ל בחזרה.
אבל בואו נתמקד בעיקר. בליגה שמכבדת את עצמה משחקות שתי קבוצות זו נגד זו. לא קבוצה נגד יריב אימון. גם לראשל"צ יש אינטרסים. היתרון של מכבי ת"א שהיא משחקת פעמיים בשבוע, ויתר הקבוצות רק פעם אחת. ראשל"צ נחותה בכל פרמטר, חוץ מיתרון קטן: היא מארחת את מכבי שלושה ימים לפני משחק יורוליג. גם את היתרון הקטן הזה לקחת ממנה?

בהתאם להסכם החסות בין מפעל הפיס למנהלת הליגה, תקבל העונה כל קבוצה 1.15 מיליון ₪. גידול של 33 אחוז לעומת אשתקד. בהתאם לאותו הסכם, מפעל הפיס רשאי להשתמש בתמונות השחקנים, לצורך פרסום וקידום המכירות שלו.
בהתאם להסכם מנהלת הליגה העבירה למפעל הפיס תמונות שחקנים, שיופיעו על כרטיסי ההגרלה. תמונות של מי? של אלישי כדיר, ליאור אליהו, מאיר טפירו, שמוליק ברנר, יוגב אוחיון, עידו קוז'יקארו, גיא פניני, טל בורשטיין, מורן רוט, גל מקל, יובל נעימי ודריק שארפ.
אחרי שהילכו אימים על חברי הכנסת, וטענו שהכדורסל בישראל יקרוס אם יבוטל הפטור ממס לזרים, חזרו אבנר קופל ושמעון מזרחי למשרדיהם. מזרחי, כמו יתר הקבוצות, החתים 6 זרים. פטורים ממס, כמובן. קופל עשה לשחקנים הישראלים טובה, והאריך את החוק הרוסי, שמבטיח לשני ילידים מקום בכל הרכב.
אתם הבנתם את זה? כשצריך למכור את הליגה לציבור, מפעל הפיס לא מעוניין בשודדים בטרנינג, שינדדו בעונה הבאה למדינה אחרת. תסמכו על משרד הפרסום, שבטח ערך סקר דעת קהל, וגילה שהציבור הרחב לא מזדהה עם זרים. כשצריך לשווק את הליגה נזכרים בישראלים, אבל את רוב הכסף ממפעל הפיס ישולמו לשחקנים זרים. באמת כל הכבוד. רק לא ברור לי למה נתנו כל כך הרבה תמונות, הרי לפי החוק הרוסי מספיק רק שניים?

כנסו, כנסו:
גד דהאן: קראתי בטור שלך שפיצול שעות המשחקים הורס את ליגת על בכדורסל. כמה שזה נכון. כשנודע לי שערוץ 1 הולך לשדר משחק בימי ראשון, עברה בי המחשבה שמהלך זה ייתן לערוץ הספורט לגיטימציה להעביר חלק מהמשחקים לערוץ בתשלום. תסתכל מתישהו בערוץ 5 הרגיל. את התוכניות שמשדרים שם אפשר לשדר בבתי כלא, שחלק מהעונש לאסירים קשים. איך רשות הכבלים והלוויין לא עושה כלום? הכל מתחיל מזה שאף אחד לא ירכוש את שידורי הכדורסל, כי המוצר לא אטרקטיבי. ככה זה ניראה, כשמי שמנהל את הליגה הם עסקנים עם אינטרסים אישיים. לזכות הכדורגל יאמר, שלעיתים הוא מצליח להביא אנשים עם כיס שמן ולהרים קבוצה. תאר לך את גולדהאר משקיע סכומים כאלה בנתניה בכדורסל. הבעיה שהם משחקים באולם של בית ספר תיכון. 37 מיליון שקופל גייס, לא אני ולא אתה נרגיש אותם.
מליניאק: ראשית, ערוץ 1 כבר לא משדר משחק ליגה. שנית, לכל אחד יש אינטרסים. חוצמזה, אני גוזר עליך שעתיים ביום צפייה בערוץ 5.
פרידלר אילן: יורם ארבל טען בראיון, ששחקן עבר עדיף כפרשן על מי שלא היה שחקן בעצמו. אין בזה היגיון. לפי זה, מי שלא שיחק על במת התיאטרון לא יכול לבקר הצגות. לדעתי, כל הפרשנים שהיו שחקנים הם אובר חוכמים. הם אומרים למה השחקנים עכשיו עשו ככה ולא אחרת, כאילו שכאשר הם שיחקו, הם עשו יותר טוב. שגיא כהן, אבי רצון, נדב יעקובי ואריה מליניאק, כן, גם אתה, עולים עליהם, כי אתם לא שוכחים ששידור משחק זה גם בידור. בניגוד לטרחנים האלה איציק זהר, אייל ברקוביץ, חזן ודומיהם. רק זאביק זלצר כשחקן עבר, פרשנותו מצוינת.

מליניאק: אף אחד לא טוען שמי שלא היה שחקן עבר לא יכול להיות פרשן. אדם אינטליגנטי יכול להיות פרשן של כל דבר, אבל רק שחקן או מאמן עבר יכול לראות את המשחק דרך עיניים של מי שחווה את זה. אגב, לא יודע למה הכנסת אותי לרשימת מי שלא היו שחקן עבר. שיחקתי ואימנתי, אפילו בנבחרות ישראל. ככה מוחקים קריירה של 25 שנים? לידיעתך, אבי רצון שיחק בהפועל ת"א. כדורסל.
לשאלות, הצעות, תגובות: arie@maliniak.co.il

עדיין אין תגובות

התגובות סגורות.

כתובת טרקבק |