אוק' 27 2010

מדור "מליניאק ברביעי" 27.10.10

כשהייתי ילד קראתי במדורי הספורט על תחרויות דואר בקליעה למטרה. הסבירו לי שתחרות דואר מתקיימת בו זמנית בשתי מדינות, והתוצאות נשלחות אחרי כך בדואר להתאחדות.
ליגת על שלנו בכדורסל, לא יכולה להיערך אפילו במתכונת של תחרות דואר, כי בליגה שלנו לא מתקיימים אפילו שני משחקים באותו יום ובאותה שעה.
ליגה מעוררת עניין כשצופי הטלוויזיה ומאזיני הרדיו מדלגים עם השידור ממגרש למגרש. אבל בליגת על בכדורסל חלק מהמשחקים משודרים בערוץ בתשלום וסגורים לרוב הציבור, וככאשר מחפשים למחרת מידע על מחזור המשחקים בעיתון, מגלים שם דיווח על משחק בודד או מקסימום שלושה.
שלושה משחקים בערב זה לא ליגה. גם כך יש בליגת על בכדורסל בסך הכל 5 משחקים. לפצל אותם כך שרק שניים מהם מתקיימים באותו יום ובאותה שעה, זה סל עצמי מחצי מגרש. לא ידוע לי על ליגה רצינית באירופה, שמשחקות בה 10 קבוצות.
המחזור האחרון נפתח במוצאי שבת במשחק בין הפועל חולון לברק נתניה. ביום ראשון התקיימו שלושה משחקים: 19:00, 20:30, 21:00, וביום שני משחק נוסף. למרוח 5 משחקים על פני 3 ימים זה מגוחך. ככה לא בונים ליגה, אבל זו הדרישה של ערוצי הטלוויזיה, שמעוניינים למקסם את הצפייה בשידור.
בפיצול כזה של משחקים, כאשר אין יותר משני משחקים שנוגעים זה בזה, אין מה לדבר על תוכנית רדיו. כך הלכה לעולמה "צעד וחצי" הנפלאה בגלי צה"ל, בדיוק כמו שהרגו את "שירים ושערים" המיתולוגית בכדורגל.
ליגה לא קמה או נופלת על תוכנית רדיו. זה נכון. אבל תוסיפו לרדיו את שידורי הטלוויזיה בתשלום, ותקבלו ליגה מחתרתית. עם כל הכבוד לאבנר קופל שהוציא ממפעל הפיס 37 מיליון שקלים ל-3 שנים, ההודעה של הפיס שכך הם יגיעו לקהלים חדשים, היא מגוחכת. לאיזה קהלים הם יגיעו, שלא רואים ולא שומעים על הליגה?
השאלה העקרונית היא, לשם מה ליגה קיימת? האם כדי שהכדורסל יהיה מזין לכמה שיותר אנשים, או כדי שהקבוצות יקבלו עוד כמה מאות אלפי שקלים, לשלם לשחקנים שרובם זרים. מה הטעם לשלם לשחקנים שמעטים רואים אותם?
אני מבין את השיקולים של ערוץ הספורט, שמשלם כסף ומעוניין לקדם את הערוץ בתשלום. אבל קשה להבין את מנהלת הליגה, שנותנת לקבור את "ערב הכדורסל של ישראל" בערוץ בתשלום. אני מומחה לא גדול בשיווק, אבל שם המשחק הוא מיתוג. בבניית במותג "ערב הכדורסל" הושקעו הרבה זמן וכסף, ומוזר איך מנהלת הליגה שוחקת את הנכס השיווקי הראשי שלה.
פיצול הימים הרג את הליגה בכדורגל בזמנו של גברי לוי, ועכשיו קופל חוזר על אותה טעות וקובר את הליגה לכדורסל.

לא האמנתי כששמעתי שארקדי גאידמק חזר לארץ. נדמה לי שגם אצל אוהדי בית"ר ירושלים, לא נרשמו חגיגות מיוחדות. אחרי שהבינו שמהאוליגרך בדימוס לא ייראו גרוש, הם רוצים לראות את המועדון עובר לגמא אגיאר.
לאיציק קורנפיין יש הסמכות להחתים שחקנים ומאמן, אבל לא את הבעלים. איציק תקוע בין הפטיש לסדן, ויודע שמגאידמק לא יראה גרוש, וגם לא יכול לבקש ממנו לשחרר את בית"ר מנוכחותו.
ארקדי תקוע בבית"ר כמו מסמר בלי ראש, והמחליף שלו, אגיאר, עלול להיות אפילו גרוע ממנו. בית"ר ירושלים תקועה בין טייקון רוסי קורס, למתעשר אמריקני הזוי, ואין מושיע.
צריך ליכול וצריך להושיע היא ההתאחדות לכדורגל. גאידמק גרם נזק קשה לליגה, בכך שאילץ את יתר הקבוצות לשפוך ים של כסף מיותר. בתקופתו שחקנים הכפילו ושילשו את שכרם בכל הקבוצות, אבל הכדורגל לא התקדם בסנטימטר. ההתאחדות שאמורה לדאוג ליציבות הליגה והקבוצות, עמדה מנגד כאילו מדובר בשיך סעודי שקונה קבוצה בליגה האנגלית.
ההתאחדות לכדורגל היא בעצם הרגולטור של הענף. חוץ ממנה אין גוף שמוסמך לקבוע כללים ולהפעיל מנגנון שיגן על הכדורגל מטרמפיסטים ומטורללים. אסור שכל אחד יוכל לקנות קבוצה ולעשות בה כבתוך שלו.
מי בודק איך משקיע השיג את הונו? מי מברר האם מאחורי בעל קבוצה לא עומד ארגון פשע?
מנגנון כזה, ולא מדובר בבקרה התקציבית, היה יכול להציל את הפועל רמת גן מירון קוריס, ואת קוריס מפני עצמו. גאידמק ואגיאר מעבירים דאבל פסים בטדי, ואדון לוזון וגברת חלובה ישנים עם הבגדים. תתעוררו.

במהלך שידור המשחק בין מכבי ת"א לאשקלון, הופיע פתאום בפריים דמות מן העבר – לו סילבר. לצעירים סילבר לא אומר כלום. המבוגרים אולי התקשו לזהות אותו ללא שפם. עבורי סילבר הוא אחד מגדולי השחקנים ששיחקו כאן, והיה לי גם הכבוד, ולא תמיד העונג, לאמן אותו תקופה קצרה.
סילבר היה פרופסור לכדורסל. שחקן חכם שהבין את המשחק ברמות הכי גבוהות. הבעיה שהיה גם "אובר חוכם". אם להתבטא בעדינות, סילבר היה אתגר לכל מי שעבד איתו. מנהל הקבוצה האגדי של מכבי ת"א, שמואל "שמלוק" מחרובסקי, אמר פעם, שאפילו החתולים שלו קפצו מקומה רביעית.
ב-1984 התמניתי למאמן נבחרת ישראל, וסילבר היה הקפטן. מיקי ברקוביץ' היה כבר בן 30, ומעולם לא היה קפטן הנבחרת. אף אחד לא ידע שמיקי ישחק עד גיל 41, ובכל מקרה החלטתי שלא יעלה על הדעת שמ.י.ק.י. יגמור את הקריירה בלי להיות קפטן הנבחרת.
אבל מרגע שהודעתי שאני מעביר את הסרט מסילבר למיקי, הופעל עליי לחץ לרדת מהרעיון, ודווקא מצד מכבי ת"א. אחד המנהלים הזמין אותי לפגישה בבית קפה בדיזנגוף, ודרש שאבטל את המינוי, והזהיר אותי שסילבר יעשה בלגן, שיגלוש אח"כ גם למכבי ת"א.
היה לי קשה להבין איך מכבי ת"א מנסים למנוע מהסמל שלהם את תפקיד קפטן הנבחרת, וכנראה שגם לא הערכתי נכון את היכולות של לו סילבר. פיני גרשון ואני למדנו בחודשים הבאים כמה שיעורים בעבודה עם כוכבים. את הפרטים אני מעדיף לשמור לעצמי. ועם כל המגרעות, אני מעדיף שחקנים גדולים "בעייתיים", על שחקנים נחמדים ו"אילמים".

כנסו כנסו:

אברהם גורפינקל: אתה מתלונן, בצדק, שריבוי זרים הורס את הכדורסל הישראלי. בד בבד אתה אומר ש"אין מספיק שחקנים ישראלים ברמה", כלומר בלי זרים בכלל לא תהיה ליגה. לאורך השנים שחקנים ישראלים בעלי פוטנציאל פרצו גם בסביבה מרובת זרים. מה הפיתרון?�

מליניאק: אני לא בעד גירוש זרים. כמאמר הקלישאה, רבים מידידיי הם זרים. הכל שאלה של מינון וסדרי עדיפויות. נכון שהיו כמה ישראלים שפרצו למרות הכל, אבל רוב הישראלים לא פרצו ולא הצליחו. אם אתה רוצה שהכדורסל ימשיך להיראות כמו קרקס, תמשיך ליהנות מזרים. אם אתה רוצה שיהיו יותר ישראלים בליגה, הקבוצות צריכות לשים משהו בסיכון. מה הועילו עשרות זרים למכבי ת"א בארבע השנים האחרונות? הדרך היחידה להשפיע, היא להחרים את הקבוצות שמשחקות עם הרבה זרים. זרים טובים שישחקו, אבל הפטור ממס גורם לקבוצות להעדיף זרים בינוניים על ישראלים בינוניים. למה?

יניב נקש: בשבת הגעתי עם בני משפחה למשחק ישראל קרואטיה באיצטדיון ר"ג. אנחנו אוהדים שרופים מהקריות, רכשנו כרטיסים ליציע 1 ב-130 ש"ח. יקר אבל קנינו. הגענו למגרש כשעה מהפתיחה, אבל אנשים כבר ישבו במקומות שלנו. מזל שהיינו חמישה ואנשים שתפסו את המקומות שלנו קמו. בשעה הבאה התפתחו 6 קרבות על מקומות ישיבה. ההתאחדות הוציאה את השיטור מהיציע, אבל שתהיה אלטרנטיבה. סדרן אחד אחראי על 2000 איש. כשפונים אליו מה הוא כבר יכול לעשות? למחרת שלחתי מייל באתר של ההתאחדות, כמובן שלא קיבלתי התייחסות. למי אפשר לפנות?

מליניאק: אפשר לפנות אליי, אבל גם לי אין מושג מה לעשות.
תמיר משה: כולם מדברים על גמר ליגה קלאסי בין ירושלים למכבי ת"א. ואני שואל, למה זה גמר קלאסי? 3 מפגשי גמר הפיינל פור בשנים האחרונות היו בהשתתפות גלבוע/ גליל, חולון וחיפה. ובכל זאת אדון קופל ממשיך לדחוף את "מכבי ת"א – ירושלים", כאילו אין קבוצות אחרות בליגה.�
מליניאק: קופל דוחף את המפגש בין מכבי ת"א להפועל ירושלים, כי יש להן את הקהל הגדול ביותר. הם ימלאו לו את "נוקיה". אין בעיה שהוא רוצה למלא את ההיכל. הבעיה שהוא מנסה להתערב ולהשפיע. למשל, הוא קבע שירושלים תייצג את ישראל באירופה, למרות שאשקלון סיימה את העונה לפניה.

עדיין אין תגובות

התגובות סגורות.

כתובת טרקבק |