אוק' 20 2010

"מליניאק ברביעי" 20.10.10

כשזוג מתגרש כמה ימים אחרי החתונה, אני שואל את עצמי למה בכלל הם התחתנו? האם לא הכירו זה את זו לפני שחתמו על כתובה?
לפני כמה שבועות חתמו מולי קצורין ואיגוד הכדורסל על חוזה, שמסמיך אותו להיות ראש האגף המקצועי של איגוד הכדורסל. נשמע קצת כמו הסתדרות, אבל מדובר בסמכות על מקצועית לענף הכדורסל.
קצורין אימן בשנים האחרונות בצ'כיה, אבל בישראל מכירים אותו על מעלותיו ומגרעותיו. גם קצורין מכיר מצוין את איגוד הכדורסל. לואיס פרננדז יכול להגיד שהוא מופתע ממה שקורה בהתאחדות לכדורגל. קצורין לא.
באיגוד פועלות שבע נבחרות. מטבע הדברים המנהל המקצועי רוצה להיות אחראי על כולן, כולל הבוגרת. אבל כשמולי הוחתם, אריק שיבק כבר אימן את נבחרת ישראל. אם שי שני, יו"ר איגוד הכדורסל, לא ידע שהיחסים בין מולי לאריק רעועים, כדאי שיקפוץ לפעמים לביקור בישראל. אם הוא ידע שטמון כאן מוקש, למה לא פירק אותו מבעוד מועד?
הטורניר המוקדם של נבחרת ישראל הוכתר בהצלחה. הנבחרת העפילה לגמר אליפות אירופה, היחסים בצוות מצוינים, כולם מרוצים. זה לא אומר שאין מקום לשיפורים. השאלה, האם אפשר לכפות על מאמן עזרה שהוא לא מבקש.
הבעיות התחילו כשקצורין הכריז עם כניסתו לתפקיד, שלמאמן הלאומי מספיק עוזר מאמן אחד. לא מדובר בעניין עקרוני, כי כולם יודעים שלשיבק יש שני עוזרים: עודד קטש ודן שמיר. אם דן שמיר הודיע לפני שבוע שאם שיבק יעזוב גם הוא ילך, הרי שקצורין מתכוון לשחרר את קטש.
נדמה לי שלרוב המאמנים הלאומיים באירופה יש שני עוזרים. לא שמעתי על מאמן על, שעומד מעל למאמן לאומי. העניין הוא עקרוני ואישי: שיבק ביקש וקיבל שני עוזרים, כולם מבסוטים, הנבחרת הצליחה. האם למולי אין במה להתעסק?
שיבק הגיע לארץ למשך יומיים מהולנד. נקבעה לשניים פגישה, אבל קצורין היה עד כדי כך עסוק במועד שנקבע, ולא מצא גם שעה אחרת לפגוש את שיבק ב-48 השעות שהיה כאן. כך לא מתנהג מנהל על למאמן שהוא רוצה לפקח עליו. לי זה ניראה כמו משחקי כבוד.
שחקני נבחרת סיפרו לי שהם הופתעו לראות את מולי, מופיע פתאום בחדר ההלבשה של הנבחרת, בתדרוך לפני המשחק נגד לטביה. זה התפרש כמו ערעור של הקומיסר על סמכותו של המאמן. התדרוכים הבאים נערכו במלון לפני היציאה למגרש.
אני יכול רק לנחש, איך זה היה נגמר, אם זה היה הפוך, ומישהו היה נכנס לקצורין לתדרוך. ב-92' מולי היה מאמן נבחרת העתודה. ויקי רווח, שחקן מפתח בנבחרת הנוער, היה צריך לצאת עם הנוער לאליפות אירופה. קצורין צירף אותו לעתודה, ודרש שרווח ישחק אצלו. איגוד הכדורסל החליט בניגוד לדעתו. קצורין התפטר, חודש וחצי לפני האליפות.
קצת היסטוריה: תפקיד המנהל המקצועי של איגוד הכדורסל נתפר עבור צביקה שרף, והיקנה לו סמכויות כמעט בלתי מוגבלות. אפילו תומכים נלהבים בשרף, לא הסכימו לאשר מנדט כה רחב. צביקה נסע לרוסיה. התפקיד עבר שיפוץ והוצע למאמנים שונים, ולא כלל פיקוח על נבחרת ישראל.
לא ברור מה קרה עם קצורין, אבל ההודעה שיצאה מאיגוד הכדורסל מציגה אותו באור מגוחך: נאמר שעל פי בקשתו / הצעתו (של מולי קצורין), מאמן נבחרת ישראל בכדורסל יהיה כפוף אליו, אבל רק אחרי אליפות אירופה הבאה. הודעה מפא"יניקית שמזכירה קצת את ההודעות המגוחכות של מכבי ת"א, אחרי שהם מפטרים מאמנים. המאמן חתום על הודעה שניכרים בה טביעות אצבע של עורך דין, ומודה למועדון על תקופה נפלאה וכו'.
ההודעה המשותפת אמורה לתת לשני הצדדים סולם לרדת מהעץ הגבוה עליו טיפסו, אבל איך בדיוק זה יקרה? האם קצורין ושני מאמינים ששיבק יתחיל להתחבק עם קצורין אחרי אליפות אירופה? האם שיבק, קטש ושמיר יתאיידו לאחר האליפות? האם שיבק יסיים את תפקידו אם הנבחרת תעפיל לאולימפיאדה? ברור שלא.
אז בואו נהיה אמיתיים וננסח את ההודעה הנכונה: איגוד הכדורסל ומולי קצורין מאחלים לאריק שיבק שייכשל באליפות אירופה הקרובה.

בשעה טובה נפתחה עונת הכדורסל, ובראיון ל"גלובס" הכריז אבנר קופל, יו"ר מנהלת הליגה בכדורסל, שהוא מתכוון להיאבק בדיקטטורה של אבי לוזון ושטרן חלובה בהתאחדות לכדורגל. אי אפשר להגיד על קופל שאין לו ידע נרחב בדיקטטורה. אבל אולי כדאי, לשם שינוי, שיקדיש יותר ממרצו ומזמנו לכדורסל. כמו שזה ניראה, יש עדיין הרבה לעשות.
קופל הבטיח במהלך הקיץ שיקים ערוץ טלוויזיה פרטי. בפועל הוא ימשיך גם העונה לשדר בערוץ הספורט, תמורת שני מיליון שקלים פחות. קופל רוצה 12 קבוצות בליגה, אבל יסתפק ב-10. למרות שהצליח למכור לכמה עיתונאי חצר שהחסות של מפעל הפיס סגורה, אין עדיין ספונסר. עכשיו נקבע תאריך יעד חדש: שבוע הבא. אנחנו מחכים.
ואפרופו ספונסרים, חברת שעונים ממרכז הארץ, הצטרפה כספונסר ה-15 של מכבי ת"א בכדורסל תמורת 400,000 שקלים. אני בטוח שמנהל השיווק שלהם יודע מה הוא עושה, אבל אני שואל את עצמי (שוב), למה חברות מסחריות, כמו שחקנים, מעדיפות להיות שחקן 15 בקצה הספסל של מכבי ת"א או הפועל ירושלים, במקום לקחת חסות ראשית ומלאה על קבוצה שתיקרא בשמם, תופיע בשידורי הטלוויזיה על חולצות השחקנים, ובכל סיקורי המשחקים בעיתונים וברדיו.
לכמה קבוצות אין עדיין ספונסר, ואפשר לקבל חשיפה גדולה בכסף קטן. להזכירכם, "אלקטרה" השקיעה במכבי ת"א 10 מיליון ₪, אבל אלופת המדינה היא "אלטשולר שחם" תמורת מיליון.

אין לי מושג איך תסתיים סאגת הפגיעה בקוון באשדוד, רק מוזר בעיניי שהוא לא עבר בדיקה רפואית. שחקנים שנפגעו בגיד אכילס סיפרו לי, שהרגישו פתאום כמו בעיטה מאחור, מבלי שמשהו פגע בהם. יתכן שהקוון דובר אמת, וגם איש לא פגע בו. צילום ובדיקה אצל אורטופד יכולה למצוא קרע קטן בגיד ולהוציא את כולם בסדר.

כנסו, כנסו:

דן: אני בן 26, הייתי כדורגלן בינוני, ונטשתי את הכדורגל לטובת שירות ביחידה מובחרת כלוחם וקצין. לקראת סוף השירות נחשפתי לאתלטיקה ומאז אני מטובי הרצים בארץ למרחקים בינוניים ומפתח את עצמי כמאמן. מי שרץ 10 ק"מ ב-45 דק' הוא לא רץ בינוני, אלא חלש מאוד. בשיעור הכדורגל הראשון שעברתי כסטודנט בוינגייט, הבנתי ששחקן ברמה עולמית חייב כושר דומה לרץ למרחקים בינוניים. מאמני הכושר שותפים לאשמה. מספרינטים כל האימון, לא ייצא שחקן עמיד מבחינה אירובית. זה הבסיס להכל. החלום שלי לקבל את השחקנים האלה לידיים.

מליניאק: פנה לאחת הקבוצות הקרובות למקום מגוריך ותציע את שירותיך. ואל תשכח לשלם לי אחוזים.

בועז: אתה עושה בדרך כלל עבודה מקצועית, לכן בולטת האינפורמציה הלא מדויקת בנושא מרחק הריצה של הכדורגלנים. אני רץ 10 קילומטר ב-39 דקות. אגב, לרדת מ-40 דקות ב-10 קילומטר זו נקודת סף שמבדילה בין רץ בינוני לאיכותי. אין להשוות 10 קילומטרים של רץ חובבני ל-10 קילומטרים של כדורגלן מקצועני!
בריצה חובבנית המאמץ הוא אירובי ואחיד, בדופק ממוצע של 80-90 אחוז. הכדורגלן משלב גם יכולת אירובית גבוהה וגם ספרינטים, מאבקים פיזיים על הכדור, גליצ'ים וכדומה. זה סוג מאמץ שונה. אחרי ספרינט של 60 מטר לכדור או עם כדור, הוא מגיע לסף אנאירובי וחייב לנוח. לכן נעשה עוול להציג את הכדורגלנים כשחקנים שנחים חצי מהמשחק. הם חייבים לנוח, כדי להיות מוכנים למאמץ המתפרץ הבא.

מליניאק: אני לא משווה ריצה למרחק בינוני לכדורגל, אבל אפשר להשוות כדורגלן ישראלי לכדורגלן אנגלי. השחקנים שלנו עומדים רוב המשחק. בלמים תופסים בגופיות של חלוצים כי הם איטיים. הם עושים פאולים 50 מטר מהשער, כי אין להם כוח לרוץ חזרה להגנה. אתה בטוח שאנחנו מדברים על אותם שחקנים?

אהרן שקד: בעונת המשחקים 98/99 שיחק במכבי תל אביב ויקטור אלכסנדר. המאמן דאז פיני גרשון כינה אותו "שודד בטריינינג". אלכסנדר הרוויח כ-700,000 אלף דולר לעונה, והביא למכבי דאבל (יחד עם קטש והפיצה של מוני וצ'ורה). גרשון מרוויח העונה מיליון דולר, ואפילו לא צריך להגיע לעבודה. מעניין איך הוא היה קורא לעצמו…..?

מליניאק: אין לך ריספקט למנהל המקצועי של מכבי ת"א? שודד עם חליפה זה הרבה יותר מכובד משודד עם טרנינג.

עדיין אין תגובות

התגובות סגורות.

כתובת טרקבק |