ינו' 08 2018

לזכרם של ענקים – מיכה שמבן ועופר אשד

מאת: admin בשעה 18:11 נושאים: כללי

היכל ספורט יפה בנו בחולון, יש קבוצה טובה ובמוצאי שבת קראו ליציעים המרכזיים על שמם של מיכה שמבן ועופר אשד. עבור הצעירים שביניכם הכדורסל בישראל התחיל אולי ב-1977 כשמכבי ת"א זכתה לראשונה בגביע אירופה, או ב-1979 כשנבחרת ישראל הגיעה לגמר אליפות אירופה בטורינו. לטובת אלה שלא זכו לראות משחקים ביד אליהו הפתוח, וחושבים שמיקי ברקוביץ' הוא דמות ממערכון של הגשש החיוור, הנה כמה מילים על מי שבאמת יצקו את היסודות לכדורסל בישראל בתקופה שעוד דיברו עברית בפסקי זמן, ומקום תשיעי באליפות אירופה נחשב לכישלון.

מיכה שמבן היה מראשוני המורים לחינוך גופני בישראל, אימן את נבחרות הגברים והנשים בכדורעף, הקים את הפועל חולון בכדורסל אותה אימן ארבע שנים, את גבעת ברנר הוא אימן תשע שנים בשתי קדנציות! זה נשמע הזוי במציאות בה מאמנים מפוטרים אחרי עונת אליפות, אבל זה היה מיכה שמבן.

גם את הבסיס לקבוצה שמשחקת בליגת על בנס ציונה הקים שמבן. במחלקת הנוער שהקים בהפועל גבעתיים עברו אלפים, ביניהם עשו את צעדיהם הראשונים בכדורסל דורון שפר וגור שלף. שמבן ניהל את מגמת החינוך הגופני בסמינר הקיבוצים, ועשרות שנים היה מאמן ומלווה קבוצות ילדים ונוער במגרשים, בקיץ ובחורף תמיד במכנסיים קצרים וסנדלים.

אדם שהחינוך עמד אצלו לפני הכדורסל לא היה אפילו מועמד לפרס ישראל. ביזיון למשרדי החינוך והספורט ולאיגוד הכדורסל.

*

עופר אשד מדורג שלישי ברשימת קלעי כל הזמנים עם 7758 נקודות. מקדימים אותו רק דורון ג'מצ'י (9611) ומיקי ברקוביץ' (8465), בהבדל קטן: אשד שיחק במגרשים פתוחים ברוח ובגשם, זרק לסלים מתנדנדים שלא כולם היו באותו גובה ונתמכו בלוחות עץ עקומים ורקובים, כדרר על בלטות שהכדור קפץ לכל הכיוונים, והכי חשוב, לא הייתה עדיין קשת שלוש נקודות.

בתת תנאים עופר אשד קלע 500-600 נקודות בעונה שנמשכה 20 משחקים, במשך 12 עונות. כמה נקודות היה עופר קולע במהלך הקריירה אילו שיחק 35-40 משחקים בעונה, באולמות סגורים, על רצפת פרקט, סלים יציבים ועם סלי שלוש נקודות? יותר מ-10,000 ללא ספק. כשהתלוננתי פעם שהסלים בחולון קשים, עופר הסביר לי שזו בעיה שלא מוכרת  לשחקנים שקולעים סלים "חלקים".

ברכות לעידו אשד וגדי רבינוביץ' שניהלו את קמפיין ההנצחה, ואם אולמות ב"הבימה" נושאים את שמם של חנה רובינא ואהרן מסקין, ואולם 1 ב"קאמרי" ע"ש יוסף מילוא,

הגיע הזמן שהיציע המרכזי בהיכל הספורט ביד אליהו ייקרא ע"ש רלף קליין.

עדיין אין תגובות

כתובת טרקבק | RSS תגובות

השארת תגובות