אוג' 16 2016

הספרינטרים של ג'מייקה זה לא רק גנטיקה.

מאת: admin בשעה 21:16 נושאים: כללי

יוסיין בולט הוא תופעה יוצאת דופן, אבל ההצטיינות של אצנים מהאיים הקריביים החלה לפניו, ותימשך כנראה גם אחריו. הגנטיקה נותנת להם יתרון בריצות הקצרות, אבל שושלת אצנים, מלנוקס מילר ודון קווארי, דרך מרילין אוטי ושלי אן פרייזר, ועד לאספה פאוול ובולט, מצביעה על הרבה יותר מצירוף גנטי. תרבות ספורט.

סרט מדליק – cool runnings, מספק הצצה לתרבות הספורט בג'מייקה. אצן שניסה כוחו במבחני המיון לנבחרת הרצים האולימפית של ג'מייקה לקראת אולימפיאדת  סיאול 88' וכשל, מחליט להשתתף במשחקים האולימפיים ויהיה מה. מפגש עם אמריקני, לשעבר אלוף אולימפי במרוץ מזחלות, שהורשע בהונאה והושעה, מוליד רעיון הזוי לחלוטין – להקים נבחרת במזחלות שלג  ולהשתתף באולימפיאדת החורף.

בג'מייקה אין כידוע שלג, אבל רוח ספורט וספרינטרים יש בכמויות. את האצנים לנבחרת המזחלות גייסו במרוץ עגלות סופרמרקט. כשלא הצליחו לגייס ספונסרים, אספו תרומות ברחוב ואחד הספורטאים מכר את המכונית לממן את מחנה האימון. בקנדה קנו מזחלת משומשת, אבל נבחרות שונות ניסו למנוע את ההשתתפות שלהם, בעיקר כח הרגישו שהג'מייקנים עושים צחוק מהתחרות.   הועד האולימפי ניסה להוריד את תוצאת המינימום להשתתפות, ולהשתמש בהשעיה של המאמן כדי לפסול אותם, ללא הצלחה. נבחרת המזחלות של ג'מייקה הפה לבדיחה של המשחקים האולימפיים, והשאלה הייתה האם יצליחו בכלל לסיים את המרוץ.

הסיכויים למדליה אולימפית שאפו לאפס, והמטרה שהם הציבו לעצמם הייתה לחצות את קו הגמר. בשביל נבחרת שמעולם לא התחרתה, גם זה היה משהו, אבל דווקא השיפור ממרוץ למרוץ היה בסוף בעוכרם. המזחלת הישנה לא עמדה בלחץ, התפרקה והתהפכה. ארבעת הג'מייקנים נחלצים בקושי מההריסות, הרימו את המזחלת על הכתפיים, נשאו אותה אל מעבר לקו הסיום לתשואות אלפי הצופים והנבחרות המתחרות.

סרט מגניב, סיפור אמיתי, מסר ברור: גנטיקה יכולה להיות יתרון או חסרון. מדליה יכולה להיות לפעמים עניין של מזל. תרבות ספורט זה משהו שמחזיק לאורך זמן, ועל הדרך מצמיח גם אלופים. לא צריך להפוך את הכישלון להצלחה, אבל אסור לשכוח שרק שלושה בכל מקצוע חוזרים עם מדליה.

ההבדל בין מקום שלישי לרביעי הוא לפעמים חלקיק שנייה או סנטימטר. כמה מיכם מוכנים להתאמן ארבע שנים, בשביל הסנטימטר הזה?

עדיין אין תגובות

כתובת טרקבק | RSS תגובות

השארת תגובות